Strona główna 112 Komin jak wnętrze pieca hutniczego. Strażacy ostrzegają

Komin jak wnętrze pieca hutniczego. Strażacy ostrzegają

4

Pożar sadzy w kominie może mieć dramatyczne skutki. By pokazać, jak poważne jest zagrożenie, druhowie z OSP w Jaworzynie Śląskiej opublikowali zdjęcie wnętrza płonącego komina.

Zdjęcie fb OSP w Jaworzynie Śląskiej

– Chcielibyśmy państwu pokazać jakie są skutki nieczyszczonych przewodów kominowych,jakie wiąże się z tym zagrożenie, przez pożar sadzy w kominie można stracić cały dom, jak i również życie swoje lub swoich bliskich. Nie lekceważmy sobie czyszczenia kominów chociaż raz do roku – zaapelowali druhowie z Jaworzyny Śląskiej. Tylko w grudniu strażacy z powiatu świdnickiego byli wzywani do pożarów sadzy w kominach kilkanaście razy. – Trzeba brać pod uwagę, że nie jest jeszcze bardzo zimno. Wraz z obniżaniem temperatur takich zdarzeń przybywa – dodaje st. kpt. Łukasz Grzelak z KP PSP w Świdnicy.

Czyszczenie kominów jest obowiązkowe, co reguluje par. 34 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z nim należy czyścić zarówno przewody wentylacyjne, jak i dymowe oraz spalinowe. Raz w roku kominy i przewody wentylacyjne muszą być kontrolowane przez osobę z uprawnieniami mistrza kominiarskiego lub budowlanymi.

/opr. red./

Poprzedni artykułSprzątanie domu: na co trzeba zwrócić uwagę
Następny artykułPotrącił rowerzystkę