Strona główna Wydarzenia Dobromierz Decyzja o odebraniu zwierząt z Pietrzykowa uchylona

Decyzja o odebraniu zwierząt z Pietrzykowa uchylona

1

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Wałbrzych uchyliło decyzję wójta gminy Dobromierz o czasowym odebraniu 10 krów i 13 kóz z nowego ośrodka Dolnośląskiego Inspektoratu dla Zwierząt w Pietrzykowie. Sprawa ma zostać ponownie rozpatrzona.

Jak już informowaliśmy, w połowie października 2020 zajmujący się ratowaniem głodzonych i zaniedbanych zwierząt DIOZ kupił zrujnowane gospodarstwo rolne w Pietrzykowie i rozpoczął prace adaptacyjne na ośrodek dla psów, krów, kóz i świń. Pierwsze zamieszały w azylu krowy i kozy. Wichura zniszczyła tymczasową, plastikową wiatę dla zwierząt i wkrótce na DIOZ zaczęły się skargi i donosy do wójta gminy. W połowie listopada kontrolę przeprowadzili pracownicy Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego i uznali, że zwierzęta nie mają zapewnionych właściwych warunków termicznych. Do stanu zwierząt nie było zastrzeżeń. Po kontroli wójt Jerzy Ulbin zadecydował o czasowym odebraniu zwierząt i umieszczeniu ich w gospodarstwie rolnym.

Decyzję do SKO zaskarżył Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt i dzisiaj dotarła informacja o jej uchyleniu i przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia. – W tej sytuacji zwrócę się o ponowną kontrolę do Powiatowego Inspektora Weterynaryjnego – mówi Jerzy Ulbin. O taką kontrolę wnioskował także DIOZ.

W tej chwili w Pietrzykowie trwają prace remontowe i budowlane. Kozy i krowy mają nowe wiaty, powstała zagroda dla świń. Psy do ośrodka zostaną przywiezione po zakończeniu niezbędnych prac remontowych w budynku.

/asz/

Poprzedni artykułDrzewo z Rynku wycięte po kolizji
Następny artykułRząd zapowiada wprowadzenie „kwarantanny narodowej”. Zakaz przemieszczania się w Sylwestra. Zamknięte zostaną hotele, galerie i stoki narciarskie