Strona główna Wydarzenia Biskup Dec o „wyolbrzymionych statystykach ws. pedofilii w Kościele”

Biskup Dec o „wyolbrzymionych statystykach ws. pedofilii w Kościele”

11

Biskup senior diecezji świdnickiej stwierdził, że młodych mężczyzn do stanu kapłańskiego mogą zniechęcać „wyolbrzymiane statystyki dotyczących pedofilii i innych nadużyć”.  Takie stanowisko zaprezentował w homilii, wygłoszonej w drugi dzień świat Bożego Narodzenia.

Biskup Ignacy Dec wygłosił kazanie w dniu św. Szczepana, świętego Kościoła katolickiego i apostoła w Kościele prawosławnym. W homilii znalazł się apel o wsparcie dla powołanych do kapłaństwa.

– Dziś w całej diecezji zbieramy ofiary na studentów Papieskiego Wydziału Teologicznego, a w tym także na kleryków świdnickiego seminarium. Wiemy, że w tym roku nikt się nie zgłosił do rozpoczęcia formacji. Być może młodzi mężczyźni rozeznający swoje powołanie przestraszyli się krążących opinii o Kościele, wyolbrzymianych statystyk dotyczących pedofilii i innych nadużyć. Musimy pamiętać, że choć nie powinno ich być w ogóle, to i tak stanowią ułamek procenta w porównaniu do innych grup społecznych. Nie chodzi tu o usprawiedliwianie, ale o stanięcie w prawdzie – cytuje fragment homilii świdnicki gosc.pl.

Nie po raz pierwszy biskup umniejsza odpowiedzialność Kościoła za przypadki pedofilii. Niedawno stanął w obronie Tadeusza Rydzyka, który podczas 29. urodzin Radia Maryja w obecności polityków Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski mówił:– To, że ksiądz zgrzeszył, no zgrzeszył. A kto nie ma pokus?

Kto słucha wypowiedzi dyrektora Radia Maryja na antenie, ten wie, że ani on, ani całe środowisko Radia Maryja nie broni żadnych grzesznych zachowań, tym bardziej w Kościele. Spontaniczna wypowiedź, obarczona skrótami myślowymi, została powielona i jest przedstawiana w nieprawdziwym świetle. Nieprzychylne media pokazały nawet skrót tej wypowiedzi, a po niej oklaski, których nie było – stwierdził bp Dec w rozmowie z “Naszym Dziennikiem”. Jego zdaniem dyrektor rozgłośni “zwrócił jedynie uwagę na to, jak media odnoszą się do Kościoła”. – To media, nie czekając na koniec sprawy biskupa, nie czekając na żadne stanowisko sądu czy Stolicy Apostolskiej, wydają wyrok potępiający. Dla mediów lewicowo-liberalnych każda okazja jest dobra, by uderzyć w Kościół – wskazał.

/opr. asz/

Poprzedni artykułRaport koronawirus: Jaka sytuacja na Dolnym Śląsku i w powiecie świdnickim?
Następny artykułLot nad świąteczną Świdnicą [FOTO]