Strona główna Wydarzenia Dobromierz Kolejny czujnik bada jakość powietrza w powiecie świdnickim

Kolejny czujnik bada jakość powietrza w powiecie świdnickim

0

Na terenie gminy Dobromierz zainstalowano trzeci już czujnik mierzący poziom zanieczyszczenia powietrza. Urządzenie zamontowane w Gniewkowie bada nie tylko stężenie pyłów zawieszonych PM 2.5, PM 10 i PM1, ale również informuje o aktualnej temperaturze, wilgotności oraz ciśnieniu.

zdjęcie ilustracyjne

Bieżąca wiedza o stanie zanieczyszczeń powietrza ma służyć mieszkańcom do podejmowania decyzji o pobycie na zewnątrz budynków osób szczególnie narażonych na działanie smogu (dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby z chorobami układu oddechowego). Finansując montaż czujników, samorządy chcą by pełniły one również działanie prewencyjne, uświadamiające mieszkańcom, jak duży wpływ na jakość powietrza ma spalanie odpadów w piecach i kotłach c.o. czy ogrzewanie domów słabej jakości paliwem.

W marcu 2020 roku czujnik jakości powietrza został zainstalowany na budynku Urzędu Gminy Dobromierz. Zbierane przez niego dane można śledzić na stronie naszepowietrze.pl, bądź korzystając z aplikacji Syngeos na telefon. Urządzenie pomiarowe uruchomiono też w Borowie, a ostatnio również w Gniewkowie. Z aktualnymi pomiarami z obu tych czujników można się zapoznać na stronie internetowej Airly.

/UG Dobromierz, opr. mn/

Poprzedni artykułZmarła pracownica świdnickiego przedszkola
Następny artykułZabytkowy szpital Zakonu Kawalerów Maltańskich w rękach Skarbu Państwa. Zajrzeliśmy do środka! [FOTO]