Strona główna Artykuł sponsorowany Szukasz porad jak urządzić ogród? Sprawdź pomysły

Szukasz porad jak urządzić ogród? Sprawdź pomysły

0

Dom czy mieszkanie z ogrodem to dla wielu marzenie. Jednak niewielu zdaje sobie sprawę, jak trudnym zadaniem potrafi okazać się aranżacja przestrzeni w takim miejscu. I nie chodzi tu tylko o rozmieszczenie roślin, ale też dekoracji, mebli czy oświetlenia, żeby przestrzeń tworzyła spójną całość, a jednocześnie nie była przytłaczająca. Sprawdź, czym powinieneś kierować się podczas urządzania ogrodu i na co zwracają uwagę specjaliści.

Ogród przed domem jako wizytówka całego domu
Jeśli ogród jest miejscem, które oddziela twój dom czy mieszkanie od ulicy, musisz liczyć się z tym, że będzie oglądał go każdy gość, którego zaprosisz. Powinien być on więc nie tylko ładny, ale też funkcjonalny. Inaczej będzie urządzało się ogrodzoną płotem działkę, a inaczej trawnik przy chodniku. Jeśli zależy Ci na zachowaniu prywatności warto pomyśleć o krzewach, które odgrodzą cię od przechodniów i stworzą iluzję intymności. Krzewy takie można przystrzyc fantazyjny wzór lub połączyć je z ciekawym murkiem czy płotem. Warto też zadbać o wygodny chodnik i schody prowadzące do wnętrza – musza one nie tylko wyglądać estetycznie, ale być też odporne na temperaturę i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Dobrze sprawdzają się naturalne kamienie czy betonowe płyty. Ciekawą ozdobę przed domem mogą stanowić egzotyczne drzewa. Przykładowo magnolia jest rośliną niewymagającą, ale za to wyglądającą niezwykle efektownie w okresie kwitnięcia.

Jeśli szukasz ogrodowych inspiracji, sprawdź portal homelook.pl – znajdziesz tam wiele porad i inspiracji, które będą bardzo pomocne przy aranżacji każdej zielonej przestrzeni.

Trawnik z rolki czy skalniak? Jak zaaranżować większą przestrzeń?
Trawnik jest jednym z mniej lubianych elementów ogrodu – wymaga regularnego koszenia, a często w zacienionych miejscach nie spełnia naszych oczekiwań, gdyż więcej na nim nieciekawych chwastów niż soczyście zielonej trawy. Ciekawą alternatywą może być też rozsypana wokół roślin kora lub kamyczki, które będą znacznie łatwiejsze w utrzymaniu. Jednak jeśli odpowiednio dobierzesz rodzaj i gatunek traw, możesz uzyskać naprawdę ładną zieloną powierzchnię, zachęcającą do spędzania czasu na zewnątrz.

Oczko wodne a może basen? Jak zaprojektować ogród z elementami wodnymi?
Woda w ogrodzie to nie tylko piękna dekoracja, ale też często świetna rozrywka dla najmłodszych. Aby była odpowiednio zabezpieczona i nie stwarzała problemów w utrzymaniu, warto dokładnie sprawdzić, czy stworzenie oczka wodnego na danym terenie jest możliwe i jaki jego rodzaj będzie najlepszy. W tej kwestii warto skonsultować się ze specjalistą, który ma doświadczenie w projektowaniu ogrodów. Pomoże on też dobrać rośliny, które będą świetną dekoracją oczka wodnego i nie będzie przeszkadzać im duża wilgotność.

Meble ogrodowe – wygoda czy wytrzymałość?
Na szczęście nie musisz już wybierać. Wiele sklepów meblowych oferuje meble ogrodowe z wytrzymałego i odpornego na warunki zewnętrzne tworzywa. Wiele z nich można w kompaktowy sposób złożyć i bez problemu trzymać na ogrodzie nawet zimą. A jak wiadomo, nic nie równa się ze świeżą kawą pitą w letni oranek na świeżym powietrzu. Jednak meble to nie wszystko – warto zadbać o ciekawe oświetlenie, na przykład na baterie solarne. Będzie ono dawać przyjemne światło w letnie wieczory, a jednocześnie nie spowoduje zwiększenia rachunków za energię elektryczną.

Jak urządzić ogród – podsumowanie
Urządzanie ogrodu często odkładane jest na później – w pierwszej kolejności zwykle urządza się wnętrze domu czy mieszkania. Jednak nic nie równa się z satysfakcją, jaką dają komplementy sąsiadów czy gości podziwiających piękną aranżację zielonej przestrzeni przed domem. Sam też odkryjesz większą radość ze spędzania czasu na świeżym powietrzu w gronie rodziny i znajomych – będzie to nie tylko świetne miejsce do zabawy i odpoczynku, ale też miejsce, które pozwoli lepiejzadbać o twoje zdrowie. Na ogrodowym trawniku można z powodzeniem uprawiać jogę czy spędzać czas na innych aktywnościach.

/Artykuł sponsorowany/