Strona główna Polityka Rząd zapowiedział nowe wsparcie dla firm

Rząd zapowiedział nowe wsparcie dla firm

2

– Będziemy chcieli, by wszystkie przedsiębiorstwa dotknięte obostrzeniami w związku z pandemią, zostały objęte programem wsparcia – zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak zaznaczył, wsparcie to dotyczyć ma ponad 200 tys. firm, w których zatrudnionych jest ponad 370 tys. pracowników. Przedsiębiorcy z branży gastronomicznej, rozrywkowej, fitness i sprzedaży detalicznej będą mogli liczyć m.in. na zwolnienie z ZUS-u, świadczenia postojowe za listopad, a także dotacje w wysokości 5 tys. zł.

Na wtorkowej konferencji prasowej szef rządu wspólnie z wicepremierem Jarosławem Gowinem i ministrem finansów Tadeuszem Kościńskim przedstawił kolejny program wsparcia dla przedsiębiorców. – Wszystkie przedsiębiorstwa dotknięte obostrzeniami zostaną objęte naszym programem wsparcia. Przedstawione dziś rozwiązania dotyczą listopada, ale jeśli będzie to konieczne, w odpowiednim czasie podejmiemy decyzje o przedłużeniu wsparcia dla przedsiębiorców na grudzień i kolejne miesiące – zapowiedział premier Morawiecki.

Które branże otrzymają pomoc? O wsparcie będą mogły ubiegać się firmy z branż:

  • gastronomicznej,
  • rozrywkowej (estradowej, targowej, fotograficznej, filmowej),
  • dbającej o zdrowie fizyczne (siłownie, sport, rekreacja),
  • sprzedaży detalicznej (targowiska, bazary).

W ramach Tarczy Branżowej przedsiębiorcy mogą liczyć na instrumenty wsparcia, wśród których znalazły się:

  • zwolnienie ze składek ZUS (za listopad) – w przypadku uzyskania przychodu w XI niższego o 40% rok do roku,
  • świadczenie postojowe (za listopad) – w przypadku uzyskania przychodu w X lub XI niższego o 40% rok do roku,
  • mała dotacja w wysokości 5 tys. zł – w przypadku uzyskania przychodu w X lub XI niższego o 40% rok do roku.

Pracownicy z branż najbardziej dotkniętych epidemią będą mieli odroczoną płatność zaliczek na PIT pobranych od ich pracowników. Wpłata zaliczek za X, XI, XII będzie przesunięta o pół roku. Dzięki temu w tych trzech kluczowych miesiącach na kontach firm ma pozostać 300 mln zł.

Oprócz tego wydłużona zostanie możliwość skorzystania z już funkcjonujących form pomocowych. Przedsiębiorstwa, które wiosną nie spełniły warunków, a dopiero teraz po raz pierwszy odczuły pogorszenie sytuacji gospodarczej, mogą skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń, mikropożyczek i postojowego. Mają na to czas do 30 czerwca 2021 roku.

/KPRM, opr. mn/