Strona główna Artykuł sponsorowany Karmy dla kota dopasowane do jego potrzeb

Karmy dla kota dopasowane do jego potrzeb

0

Żywienie zwierząt domowych opiera się obecnie w większości na dostępnych w sklepach zoologicznych produktach. Karmy suche dla kota stanowią zwykle podstawę codziennych posiłków, niektórzy właściciele decydują się również wprowadzić do diety pupila urozmaicenie w postaci karm mokrych. Więcej uwagi wymagają zwierzęta ze specjalnymi potrzebami, wynikającymi z problemów zdrowotnych – wówczas najlepszym rozwiązaniem okazuje się karma weterynaryjna dla kota dobrana przez specjalistę.

1. Żywienie zdrowego kota

2. Dieta po sterylizacji kota

3. Karma weterynaryjna dla kota chorego

Niezależnie od wybranego rodzaju karmy ważne jest jej podawanie w odpowiednich ilościach, oraz zapewnienie zwierzęciu stałego dostępu do wody. Zalecana gramatura posiłków zawsze jest opisana przez producenta karmy i należy się do niej stosować.

Żywienie zdrowego kota
Opiekunowie mają do wyboru karmy suche dla kota różnych producentów, oraz mogą dopasować je do etapu rozwoju zwierzaka. Innych składników odżywczych będzie potrzebował kociak, a innych dorosły kot. Powyżej 12 roku życia można wprowadzić do diety pupila specjalną karmę dla seniorów, zwykle posiadająca miększe paszteciki wzbogacone o składniki pobudzające apetyt.

Karmy mokre dla kota są zwykle dodatkiem do podstawowego żywienia, ale mogą stanowić także podstawę diety. Warto jednak pamiętać, że nie zapewnią efektu ścierania kamienia nazębnego, co jest charakterystyczne dla karm suchych. Kupując suchą lub mokrą karmę dla kota zawsze warto sprawdzić jej skład – im większa zawartość mięsa, tym z lepszej jakości produktem mamy do czynienia.

Dieta po sterylizacji kota
Sterylizacja kota ma dla niego wiele zdrowotnych korzyści, ale po zabiegu wskazana jest zmiana diety. Wiąże się to z tendencją do otyłości u kota poddanego operacji. Zwykle staje się mniej aktywny fizycznie, co ma wpływ na zwolnienie przemiany materii. Nadwaga u kota może mieć szereg negatywnych konsekwencji i aby jej uniknąć, wskazane jest podawanie karmy dedykowanej specjalnie zwierzętom po sterylizacji i kastracji.

Karma weterynaryjna dla kota chorego
Regularne wizyty kontrolne u weterynarza to punkt obowiązkowy, ale czasem mimo najlepszej opieki, mogą pojawić się u kota problemy gastryczne, urologiczne, czy reakcje alergiczne prowadzące do problemów skórnych. Wspomagać leczenie farmakologiczne będzie karma weterynaryjna dla kota dobrana przez lekarza. Produkty te są często dostępne jednocześnie w postaci karmy suchej i mokrej, co pozwoli łatwiej wprowadzić nowy sposób żywienia i dopasować go do preferencji pupila.

/Artykuł sponsorowany/