Strona główna Artykuł sponsorowany Jakie są cechy charakterystyczne pelletu drzewnego?

Jakie są cechy charakterystyczne pelletu drzewnego?

0
Pellet drzewny jest uważany za ekologiczny i bezpieczny opał. Źródło energii w postaci sprasowanych trocin z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Dużym atutem jest fakt, że pellet nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Zastanawiasz się nad inwestycją w ten rodzaj opału? Koniecznie przeczytaj przygotowany artykuł, w którym poruszone zostały następujące kwestie: Definicja pelletu drzewnego Zalety pelletu drzewnego Kryteria wyboru pelletu Określenie zapotrzebowania na pellet Poniższe informacje z pewnością pomogą Ci w podjęciu decyzji odnośnie wyboru pelletu drzewnego.

Definicja pelletu drzewnego
Pellet drzewny to paliwo, które jest produkowane ze zrębków. W procesie produkcji zrębki są prasowane pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu cechą charakterystyczną pelletu jest duża kumulacja energii, niska wilgotność oraz mała zawartość popiołu. Pellet drzewny jest pozyskiwany bez konieczności nadprogramowej wycinki drzew. To sprawia, że ten rodzaj paliwa jest przyjazny dla środowiska naturalnego.

Zalety pelletu drzewnego
Wśród największych zalet pelletu drzewnego trzeba wymienić wygodę i czystość podczas transportu oraz składowania paliwa. Spalanie 1 tony pelletu powoduje powstanie zaledwie 3 kg popiołu. Pellet jest uważany za doskonałą formę odnawialnego źródła energii. Do jego zalet należy zaliczyć niską emisję CO2 podczas spalania. Proces spalania pelletu odbywa się w bezobsługowych kotłach.

Kryteria wyboru pelletu
Najlepszym sposobem na sprawdzenie jakości pelletu jest zakup worka o pojemności 15 kg i wypróbowanie paliwa. W ten sposób możesz miarodajnie określić wydajność i jakość opału. Szczególną uwagę zwróć na fakt, czy w kotle nie powstaje żużel i duża ilość popiołu. To może świadczyć o niskiej jakości pelletu i zastosowaniu podczas jego produkcji domieszek piasku, kleju lub innych odpadów.

Dobrej jakości pellet ma jednolity kolor oraz wymiary. Zapach i odcień muszą być zbliżone do naturalnego drewna. Poziom wilgotności pelletu powinien wahać się w granicach 7-12%. W worku z pelletem nie mogą znajdować się pokruszone kawałki oraz trociny. Wybierając pellet, zwróć uwagę czy na opakowaniu znajduje się informacja o certyfikacie jakościowym.

Słów kilka warto także poświęcić wymiarom pelletu. Najczęściej ma on średnicę 6 i 8 mm. Pellet o średnicy 8 mm jest przeznaczony głównie do stosowania w przemyśle. Do ogrzewania domów w zupełności wystarczy pellet o średnicy 6 mm.

Określenie zapotrzebowania na pellet
Określenie zapotrzebowania na pellet wymaga uwzględnienia kilku czynników. Jednym z najważniejszych jest wielkość budynku. Oprócz tego powinieneś wiedzieć, czy pellet będzie służył wyłącznie do ogrzewania pomieszczeń, czy także do podgrzewania wody. Ważnym kryterium są też warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Poziom termoizolacji budynku to kolejny czynnik, który ma wpływ na zapotrzebowanie na opał. Dla domu o powierzchni 150 m2 średnie zapotrzebowanie na pellet wynosi w granicach 3,5-5,5 tony. Pod warunkiem, że wybierzesz dobrej jakości paliwo.

Jeżeli szukasz sprawdzonego dostawcy pelletu drzewnego, to powinieneś przejrzeć ofertę firmy Pellet Robin. Dużym atutem firmy jest fakt, że dostarcza ona zamówienia na terenie całego kraju. W większych miastach, jak na przykład Świdnica, firma oferuje nie tylko konkurencyjne ceny, ale także darmowy transport pelletu.

fot. materiały prasowe

/Artykuł sponsorowany/