Strona główna Wydarzenia Dobromierz Gmina Dobromierz ogłasza alarm przeciwpowodziowy

Gmina Dobromierz ogłasza alarm przeciwpowodziowy

0

Z powodu przekroczenia stanu alarmowego na rzece Nysa Szalona w stan gotowości postawiono służby gminy Dobromierz, na terenie której wprowadzono alarm przeciwpowodziowy. Wcześniej na taki krok zdecydowano się w gminie Marcinowice, a pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w gminie Żarów.

Nysa Szalona (fot. UM Jawor)

Ze względu na pogarszającą się sytuację powodziową oraz prognozowanymi przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej intensywnymi opadami deszczu, wójt Gminy Dobromierz wprowadza alarm przeciwpowodziowy na terenie gminy Dobromierz. Mieszkańców prosimy o zabezpieczenie swojego dobytku przed lokalnymi podtopieniami oraz śledzenie alertów pogodowych – przekazano w komunikacie urzędu.

Wszelkie przypadki zagrożeń powodziowych należy zgłaszać do Urzędu Gminy Dobromierzu – Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego, tel. 693449281. W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia można również korzystać z telefonów alarmowych 112 oraz 998.

Zgodnie ze wskazaniami stacji pomiarowej w Jaworze, na Nysie Szalonej stan alarmowy został przekroczony o ponad metr – o godzinie 14.30 poziom wody wynosił 258 cm przy stanie alarmowym wynoszącym 150 cm. Z tego powodu do działania przystąpiły również służby zarządzania kryzysowego z sąsiedniego powiatu jaworskiego, w którym ogłoszony został stan pogotowia przeciwpowodziowego.

💧☔🌧 Na ten moment dla punktowych zabezpieczeń szykujemy worki z piaskiem. Stan wody stale się podnosi ⚠️ 260 cm⤵️ o godz. 14.00 odbędzie się posiedzenie Sztabu Kryzysowego Gminy Jawor.

Gepostet von Burmistrz Miasta Jawora Emilian Bera am Mittwoch, 14. Oktober 2020

/UG Dobromierz, opr. mn/