Strona główna Artykuł sponsorowany Fotowoltaika – jak działa?

Fotowoltaika – jak działa?

0

Odnawialne źródła energii z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Szczególnie popularna w tej dziedzinie jest fotowoltaika. Może skorzystać z niej dosłownie każdy: od mieszkańca bloku w centrum dużego miasta, aż po właścicieli niewielkich posesji na wsi. Właśnie dlatego wyróżnia się na tle pozostałych systemów OZE.

Jak właściwie działa fotowoltaika? Czego potrzebuje do sprawnego funkcjonowania? I czy daje energię przez cały rok? Sprawdź odpowiedzi na powyższe pytania.

Moduły i inwertery
Przetwarzanie energii słonecznej w elektryczność wymaga dwóch istotnych elementów: inwertera (zwanego również falownikiem) oraz modułów składających się z ogniw fotowoltaicznych.

Najbardziej widocznym elementem fotowoltaiki są oczywiście moduły, czyli panele słoneczne. Montuje się je zazwyczaj na dachu nieruchomości, jednak czasem znajdują się także na ścianach budynku lub w gruncie. Ogniwa modułów tworzy się z półprzewodników, które przewodzą ładunek elektryczny wskutek działania czynników zewnętrznych. W tym przypadku czynnikiem jest oczywiście promieniowanie słoneczne. Typowy surowiec wykorzystywany do stworzenia ogniwa to krzem. Dostępne w sklep.doko.pl moduły wykorzystują właśnie ten wysokogatunkowy materiał, który zapewnia najlepsze parametry oraz warunki pracy.

Jak właściwie ogniwa przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną? Dzieje się to za sprawą zjawiska fotowoltaicznego, czyli reakcji zachodzącej w półprzewodniku pod wpływem promieniowania słonecznego. Znajdujące się w kryształach krzemu elektrony zostają wybite ze swojego miejsca, co tworzy dziurę elektronową. Wprawiony w ruch elektron porusza się w przeciwnym od powstałej dziury kierunku. Przepływ cząsteczek, a także różnica potencjałów odpowiadają za stworzenie napięcia. Efektem jest prąd stały.

Prądu stałego nie da się jednak wykorzystać w instalacjach gospodarstwa domowego czy przedsiębiorstwach produkcyjnych. Do tego potrzeba prądu zmiennego. W tym momencie należy więc wspomnieć o inwerterach.

Falowniki mają za zadanie dostosować prąd wytwarzany przez efekt fotowoltaiczny do sieci niskiego napięcia (230/400 V 50 Hz). Robią to automatycznie i w czasie rzeczywistym. Poza tym kontrolują parametry pracy sieci, takie jak reakcje napięcia czy częstotliwość. Istnieją trzy rodzaje inwerterów:

  • sieciowe, które można podłączyć do aktualnie wykorzystywanej instalacji elektrycznej;
  • niewspółpracujące z siecią, które wymagają akumulatorów do magazynowania energii;
  • hybrydowe, które łączą ze sobą zalety obu modeli.

Wszystkie powyższe falowniki można zamówić bezpośrednio w jednym miejscu: poprzez sklep.doko.pl.

Czy fotowoltaika działa zimą?
Znajomość budowy oraz działania zjawiska fotowoltaicznego pozwala odpowiedzieć na pytanie, czy instalacja przydaje się w okresie jesienno-zimowym. Do poprawnego funkcjonowania moduły potrzebują jedynie promieniowania słonecznego, niezależnie od jego natężenia. Fotowoltaika działa więc przez cały rok. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zimą dni są krótsze, co przekłada się na ilość wytwarzanego prądu. Jest na to sposób: wystarczy zmagazynować wytwarzane latem nadwyżki energii, a następnie wykorzystać je zimą. Do tego najlepiej nadają się inwertery hybrydowe z akumulatorami.

Fotowoltaika bazuje więc na bardzo prostych założeniach. Nie posiada żadnych skomplikowanych elementów, przez co jest uznawana za niemal bezawaryjną. Może przetrwać dziesiątki lat przy dobrej konserwacji. Warto w nią zainwestować, aby cieszyć się czystą, darmową energią.

/Artykuł sponsorowany/