Strona główna Wydarzenia Nieproszeni goście na balkonie – jak pozbyć się gołębi?

Nieproszeni goście na balkonie – jak pozbyć się gołębi?

0
Gołębie od dawna są nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu. Ze względu na swoją liczebność i nieraz nachalne zachowanie, spotykają się ze skrajnymi reakcjami. Miłośnicy tych ptaków dokarmiają je, a osoby, które nie należą do ich zwolenników nazywają je „skrzydlatymi szczurami” i przeganiają ze swojego otoczenia. Czy właściwie? Co zrobić, jeśli gołębie nie tylko wchodzą w naszą przestrzeń, ale zasiedlą się na naszym balkonie?
Gołębie na balkonie – dlaczego przylatują?
Gołębie tak chętnie towarzyszą człowiekowi w mieście, bo mogą spodziewać się z jego strony jedzenia. Aby zaspokoić inne swoje potrzeby – odpoczynku czy założenia gniazda, poszukują jednak zacisznych, spokojnych zakątków. Jeśli dostrzegą, że jakieś miejsce spełnia te warunki, zaczną coraz śmielej się tam przylatywać. Wystarczy zatem, że przez pewien czas nie wychodzi się na balkon, a nawet, jeśli jest zupełnie pusty, może się na nim pojawić gniazdo. Jeszcze łatwiej o to, gdy cała przestrzeń zastawiona jest różnymi rzeczami – tworzy to wiele osłoniętych od deszczu i wiatru schronień, które okiem gołębia, tylko czekają na gości. Powodem ich pojawiania się może być też dokarmianie przez któregoś z sąsiadów lub poprzedniego lokatora.
Czy gołębie przenoszą choroby?
Niestety towarzystwo gołębi ma niewiele wspólnego z romantycznym obrazkiem przebywania w pobliżu miłych, niezagrażających nikomu ptaków, jaki przedstawiają ich miłośnicy. Największe zagrożenie to nawarstwiające się przy częstym bytowaniu odchody. Nie chodzi tylko o to, że mają one właściwości żrące i są w stanie uszkodzić nawet beton. Mogą one zawierać bakterie lub wirusy, które wywołują choroby groźne nie tylko dla ptaków, ale także dla ludzi, jak ornitoza i salmonelloza oraz pasożyty wywołujące choroby z grupy robaczyc. Dodatkowo na ciele bytują inne pasożyty – ptaszyńce i obrzeżki. Większość chorób, jakie są przenoszone przez gołębie, jest nie tylko wyjątkowo nieprzyjemna, ale i groźna dla człowieka. Obrzeżki mogą wywołać boreliozę, a uczulenie na ich ślinę może spowodować nawet śmierć ugryzionego.

Najlepszy sposób na pozbycie się gołębi
Gołębie mają bardzo dobrą pamięć, dlatego najlepiej zawczasu zapobiegać ich przebywaniu na balkonie. Wychodzić co jakiś czas, sprzątać, a pojawiające się ptaki – przeganiać. Jeśli jednak zdążyły się one zadomowić na nim wcześniej, trzeba sięgnąć po inne rozwiązania. Dostępnych na rynku jest wiele sposobów radzenia sobie z tymi uciążliwymi sąsiadami, jak wywieszanie kolorowych, ruszających się przedmiotów czy figurek ptaków wydających dźwięki drapieżników. Na stronie https://budujemytutaj.pl poznasz więcej sposobów na gołębie. Najprostszą i jednocześnie najskuteczniejszą metodą jest zawieszenie siatki, która zapobiegnie wlatywaniu gołębi. Powoduje ona, że tworzona jest bariera, która natychmiastowo zabezpiecza balkon przed ich inwazją. Najlepiej wybrać produkt odporny na działanie warunków atmosferycznych. Powinien on zostać bardzo szczelnie zamontowany tak, aby nie było możliwe przemykanie zwierząt przez szczeliny. Jeśli wcześniej pojawiło się gniazdo, to jego usunięcie zgodnie z prawem, ze względu na okres lęgowy, może odbyć się jedynie w terminie od 16 października do końca lutego, dlatego wówczas lepiej poczekać z założeniem siatki do wylotu młodych. Szczegółową instrukcję odstraszania gołębi znajdziesz tutaj.
/Artykuł sponsorowany/
Poprzedni artykułBiało-zieloni postarają się urwać punkty dwukrotnym mistrzom kraju [BĘDZIE RELACJA LIVE]
Następny artykułPierwszy Świdnicki Czwartek Lekkoatletyczny po wakacyjnej przerwie za nami! [FOTO]