Strona główna Kultura Narodowe czytanie „Balladyny”. W Świdnicy wirtualnie

Narodowe czytanie „Balladyny”. W Świdnicy wirtualnie

0

Balladyna Juliusza Słowackiego jest bohaterką 9 edycji Narodowego Czytania. Oryginalną formę promowania polskiej literatury zainicjował prezydent Bronisław Komorowski.

Akcja została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa.  W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości para prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.

W tym roku czytana jest Balladyna Juliusza Słowackiego, wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Ze względu na epidemię, Narodowe Czytanie 2020 ma wyjątkowy, wirtualny charakter. Miejska Biblioteka Publiczna opublikowała dzisiaj nagranie, w którym „Balladynę” czytają przedstawiciele sportu, kultury i oświaty w Świdnicy.

/na podstawie informacji Kancelarii Prezydenta RP oraz MBP w Świdnicy/

Poprzedni artykułŚwidnicka giełda staroci już w ten weekend!
Następny artykułJej bliźniacza siostra zmarła, ona walczy o zdrowie. Pomóż Hani ze Świebodzic!