Strona główna Wydarzenia Będzie więcej przystanków na żądanie. Koleje Dolnośląskie: pomysł sprawdził się w praktyce...

Będzie więcej przystanków na żądanie. Koleje Dolnośląskie: pomysł sprawdził się w praktyce i został dobrze odebrany przez pasażerów

0

Zakończył się kilkumiesięczny pilotażowy program wprowadzenia kolejowych przystanków „na żądanie”. Koleje Dolnośląskie pracują obecnie nad rozwinięciem projektu, który w przyszłości ma dotyczyć większej liczby przystanków. Spółka wytypowała kilkanaście stacji, które od grudniowego rozkładu jazdy mogą zyskać taki status. W tej sprawie wciąż jednak trwają rozmowy z zarządcą infrastruktury, czyli PKP PLK.

Pilotażowy program rozpoczął się w grudniu 2019 roku. Właśnie wtedy, wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy pociągów, status przystanków „na żądanie” otrzymały Krzyżowa oraz Nowa Wieś Legnicka. – Koleje Dolnośląskie wdrożyły rozwiązanie jako pierwszy przewoźnik kolejowy w Polsce. Słuszność decyzji o wprowadzeniu do oferty przystanków „na żądanie” potwierdzają statystyki. Na przystanku Krzyżowa od momentu wprowadzenia nowego systemu, pociągi zatrzymywały się „na żądanie” jedynie w przypadku 31% przejazdów. Jeszcze mniejszy odsetek postojów „na żądanie” zanotowano w Nowej Wsi Legnickiej, gdzie pasażerowie zatrzymywali pociągi jedynie w przypadku 14% przejazdów. Zaledwie w około 4% przypadków pociąg zatrzymywał się niepotrzebnie, np. z powodu pojawienia się na stacji kogoś, kto w rzeczywistości nie miał ochoty na podróż – tłumaczy Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

Nasz pomysł sprawdził się w praktyce. Został też dobrze odebrany przez pasażerów, którzy bardzo szybko „nauczyli się” korzystania z nich. Dlatego zamierzamy kontynuować i rozwijać ten projekt – zapowiada Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich. – Lubimy przecierać szlaki i wprowadzać rozwiązania przyjazne pasażerom. Chętnie podzielimy się naszym know-how z innymi przewoźnikami. Wszyscy gramy przecież do jednej bramki – rozwoju kolei i stałego podnoszenia komfortu podróży – dodaje Stawikowski.

Dolnośląski przewoźnik pracuje obecnie nad rozwinięciem projektu przystanków „na żądanie”. Spółka wytypowała kilkanaście stacji, które od grudniowego rozkładu jazdy mogą zyskać taki status. Do potwierdzenia zmian niezbędne jest jednak porozumienie z zarządcą infrastruktury, czyli PKP PLK, które muszą wydać zgodę na takie rozwiązanie.

Jak wygląda korzystanie z przystanku „na żądanie”?
Przystanki określone jako „na żądanie” działają w tym trybie w ciągu dnia, przy dobrych warunkach pogodowych. W nocy i w przypadku złych warunków atmosferycznych pociągi zatrzymują się obowiązkowo. To element ustaleń z zarządcą infrastruktury – PKP PLK. W praktyce na co dzień pociągi zatrzymują się poprzez zgłoszenie przez pasażera drużynie konduktorskiej chęci skorzystania z przystanku lub poprzez oczekiwanie przez podróżnego na pociąg w widocznym dla maszynisty miejscu na peronie.

Od grudnia część pojazdów będzie już wyposażona w system powiadamiania o zamiarze skorzystania z „przystanku na żądanie”. Natomiast we wszystkich pociągach będą odtwarzane komunikaty, informujące o zbliżaniu się do przystanku „na żądanie” i konieczności poinformowania drużyny konduktorskiej o zamiarze skorzystania z niego.

Na przystankach na żądanie, bezpośrednio na peronie znajduje się specjalny piktogram przygotowany przez zarządcę infrastruktury – PKP PLK, który informuje o funkcjonowaniu stacji w tym trybie.

/Koleje Dolnośląskie, opr. mn/

Poprzedni artykułKomplet punktów na inaugurację, udany start świdnickich siatkarek [FOTO]
Następny artykuł“Góry Sowie, nie góry śmieci”. Posprzątali szlaki na zakończenie sezonu