Strona główna Wydarzenia Strzegom Strzegomski Fort-Gaj wraz z wiatrakiem prochowym zostaną wyremontowane

Strzegomski Fort-Gaj wraz z wiatrakiem prochowym zostaną wyremontowane

0

Pozostałości po umocnieniach i budowlach na Wzgórzu Bazaltowym doczekają się rewitalizacji. Na Fort Gaj w Strzegomiu udało się pozyskać wsparcie Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Pozostałości fortyfikacji z 2 poł. XVIII w., znajdują się na Wzgórzu Bazaltowym. Zachowały się jedynie fragmenty podziemnych kazamat, murów oporowych i przejść oraz ruina wiatraka typu „Holender” (tzw. wiatrak prochowy) z tego samego okresu. Zespół został zniszczony w II poł. XIX w. Od lat trwaja starania, by miejsce odnowić i zagospodarować.

W 2018 roku gmina Strzegom wspólnie z Dobromierzem, czeskimi Horicami i Muzeum Wschodnich Czech złożyła propozycję projektową w ramach naboru do Programu Interreg V-A Republika Czeska–Polska. – W ramach projektu planowane jest zagospodarowanie Fort-Gaju tj. oczyszczenie całego terenu, renowacja murów okalających wraz z odbudową i zagospodarowaniem istniejącej kazamaty laboratorium, remont fontanny, wykonanie ścieżek, oświetlenia, monitoringu, małej architektury, miejsca do grillowania, budowa wiaty oraz warsztatów służących do prezentacji i nauki różnych rzemiosł m.in. kowalstwa, stolarstwa i garncarstwa, wybudowane zostaną również toalety. Ponadto zostaną odrestaurowane ruiny wiatraka znajdujące się w sąsiedztwie fortu, które będą pełniły funkcję punktu widokowego. Gospodarzami obiektu będzie Bractwo Rycerskie Joannitów Strzegomskich i dla nich też będzie zagospodarowana część terenu – mówił w 2018 roku burmistrz Strzegomia, Zbigniew Suchyta. Wówczas dofinansowania nie udało się uzyskać.

Obecnie, jak informuje magistrat, „środki na remont i modernizację będą pochodzić z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – gmina Strzegom ma otrzymać ok. 1,92 mln zł. W tym roku strzegomski samorząd planuje przeznaczyć na ten cel 1 mln zł z w/w funduszu, w 2021 r. – resztę kwoty z funduszu oraz dołożyć środki z budżetu gminy. Dodajmy, że w pierwszym etapie konieczne jest odremontowanie zabytkowych murów, wykonanie niezbędnych przyłączy oraz oczyszczenie terenu.”

/opr. red./
Zdjęcia pochodzą z portalu polska-org, autor zdjęć współczesnych Łukasz Grzelik

Poprzedni artykułNie żyje świdnicki policjant. Prokuratura wszczęła śledztwo
Następny artykułUtonął w pokopalnianym wyrobisku? Trwają poszukiwania