Strona główna Wydarzenia Jak zgłosić szkodę ubezpieczycielowi?

Jak zgłosić szkodę ubezpieczycielowi?

0

Co najbardziej chroni przed zdarzeniem drogowym? Rozsądek i uważność na drodze, ale czasem i to zawodzi, niekoniecznie z naszej winy. Niestety, wypadki się zdarzają. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy spotka to właśnie nas? Jak powinno wyglądać zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela?

Przede wszystkim pamiętajmy, że w momencie gdy dojdzie do kolizji nie musimy się specjalnie martwić i zazwyczaj absolutnie wystarczy spisanie stosownego oświadczenia wspólnego dla sprawcy oraz osoby poszkodowanej. Zgłoszenie kolizji natychmiastowo nie jest konieczne, podobnie jak wzywanie policji. Ważne, aby w takim dokumencie opisać, w jaki sposób doszło do zdarzenia drogowego, kto w nim uczestniczył, kto jest winny i jakiego rodzaju uszkodzenia powstały w jego wyniku. Niezwykle istotnym jest również wskazanie, kto uczestniczył w zdarzeniu. Niezbędne są dane osobowe oraz dane dotyczące towarzystwa ubezpieczeniowego wystawiającego polisę OC. Dzięki temu zgłoszenie kolizji drogowej do ubezpieczyciela będzie przebiegało szybko i sprawnie – tłumaczą eksperci z firmy https://beesafe.pl/.

Zupełnie inaczej ma się sytuacja, gdy kierowca lub któryś z pasażerów będą ranni. W takich momentach nie ma wyboru. Należy wezwać policję. To ona to właśnie zabezpiecza miejsce wypadku drogowego i opisuje ustalony przez nią przebieg całości zdarzenia. Dla kierowcy biorącego udział w wypadku ten właśnie dokument jest niezwykle istotny, ponieważ będzie on podstawą do zgłoszenia szkody zakładowi ubezpieczeń.

Jak zgłosić szkodę? – zgłoszenie szkody OC
Po pierwsze warto posiadać w samochodzie wzór oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Większość zakładów ubezpieczeniowych udostępnia na swoich stronach tego rodzaju formatkę w kilku językach. Jeśli nie posiadamy tego rodzaju dokumentu, możemy sporządzić go samodzielnie. Tak jak wspomnieliśmy należy spisać wszystkie niezbędne informacje, ale co najważniejsze, całość dokumentu musi być podpisana, zarówno przez sprawcę, jak i przez osobę poszkodowaną. Takie podpisy muszą być wyraźne. W innym wypadku okażą się nieważne.

Zgodnie z przepisami właściciel pojazdu ma 3 lata na zgłoszenie szkody. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy szkoda powstała w wyniku przestępstwa, wtedy czas na takie zgłoszenie wydłuża się do lat 20. Naturalnie, nie należy zwlekać ze zgłoszeniem szkód, ponieważ po dłuższym czasie możemy nie pamiętać szczegółów zdarzenia, a rzeczoznawca zakładu ubezpieczeń może poddać w wątpliwość uszkodzenia widoczne na pojeździe i kwestionować to, że powstały podczas opisywanego przez nas zdarzenia.

Obecnie większość towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia swoim klientom kilka ścieżek zgłaszania zdarzeń drogowych. Najczęściej oprócz zgłoszenia telefonicznego właściciel pojazdu może skontaktować się z ubezpieczycielem również przez Internet. Szczegółowe procedury przewidziane przez ubezpieczyciela  można znaleźć na  stronach internetowych zakładów ubezpieczeń. Każda z firm samodzielnie ustala tego rodzaju procedury. Zgłoszenie kolizji drogowej do ubezpieczyciela nie powinno więc nastręczać wielu problemów. Pamiętajmy również, że jeśli to my jesteśmy sprawcami kolizji, najprawdopodobniej wysokość składki ubezpieczeniowej ulegnie zmianie. Aby sprawdzić jej wysokość, można skorzystać z kalkulatorów OC online, jak np. https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/.

Zgłoszenie szkody OC może podlegać również pod BLS
Co oznacza ten skrót? Jest to usługa, dzięki której poszkodowany może zgłosić zdarzenie do swojego towarzystwa ubezpieczeń, a to w całości zajmie się naprawą pojazdu lub wypłatą odszkodowania. Nie we wszystkich wypadkach będzie można skorzystać z tego rodzaju rozwiązania, warto jednak sprawdzić, czy nasz ubezpieczyciel oferuje tego typu działania. Więcej na temat BLS można przeczytać na stronie https://beesafe.pl/porady/bezposrednia-likwidacja-szkod-bls/.

/Artykuł sponsorowany/