Strona główna 112 IMGW prognozuje burze z gradem

IMGW prognozuje burze z gradem

0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla całego województwa dolnośląskiego pogodowe ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami. Synoptycy ostrzegają również przed gwałtownymi wzrostami stanów wody na rzekach regionu.

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami grad – informuje Michał Mercik, synoptyk IMGW-PIB. Ostrzeżenie I stopnia dla powiatu świdnickiego obowiązuje w niedzielę od godziny 14.30 do 22.30. Prawdopodobieństwo wystąpienia prognozowanych zjawisk oceniono na 80%. Ze względu na dynamiczną sytuację ostrzeżenie może być aktualizowane.

mat. IMGW

Dla Dolnego Śląska wydane zostało również ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia. – W zlewniach dopływów Odry środkowej mogą wystąpić wzrosty stanów wody wywołane opadami burzowymi. Gwałtowne wzrosty mogą wystąpić w zlewniach górskich i wyżynnych. Lokalnie, szczególnie w zlewni Bystrzycy i zlewni Nysy Kłodzkiej mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze. Informacja wydana w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Intensywny, punktowy opad może spowodować zagrożenie hydrologiczne w miejscu swojego wystąpienia oraz w dół biegu cieku – informuje Leszek Jelonek, synoptyk IMGW-PIB. Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 15.00 w niedzielę do 9.00 w poniedziałek.

/IMGW, opr. mn/