Strona główna Wydarzenia Świdnica „40 lat Solidarności”. Wystawa w Muzeum Dawnego Kupiectwa od soboty

„40 lat Solidarności”. Wystawa w Muzeum Dawnego Kupiectwa od soboty

0

Od 29 sierpnia do 11 października 2020 roku w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy prezentowana będzie wystawa „40 lat Solidarności”, która powstała w oparciu o zbiory księdza Tadeusza Farysia, dyrektora Wydziału Misyjnego Świdnickiej Kurii Biskupiej.

Zaprezentowane zostaną liczne dokumenty, wydawnictwa drugiego obiegu i ulotki nazywane wtedy bibułami, drukowane i kolportowane przez działaczy „Solidarności”, za co w latach 70. XX w. i po wprowadzeniu, 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego groziła kara więzienia lub inne represje. Na wystawie prezentowane będą fotografie i pamiątki okolicznościowe z tamtych lat, m.in. pierwsze numery „Tygodnika Solidarność”, „Monitora Dolnośląskiego”, czy wydawanej od maja 1989 r. „Gazety Wyborczej”. Cennym artefaktem obecnym na ekspozycji jest obwieszczenie o wprowadzeniu stanu wojennego.

Dla przybliżenia, zwłaszcza młodemu pokoleniu, klimatu tamtych czasów, Muzeum Dawnego Kupiectwa stworzyło ekspozycję w oparciu o nowoczesne środki przekazu: aranżację „podziemnej drukarni Solidarności”, kiosku z gazetami z lat 80. XX w., czy kącika płytowego z „zakazanymi piosenkami”.

/Muzeum Dawnego Kupiectwa, opr. mn/

Poprzedni artykułCo grają w kinie? [REPERTUAR CINEMA 3D]
Następny artykułJak skompletować wyprawkę dla ucznia?