Strona główna Wydarzenia Świdnica Zmień Świdnicę po swojemu. Rusza projekt dla seniorów na rzecz lokalnej społeczności!

Zmień Świdnicę po swojemu. Rusza projekt dla seniorów na rzecz lokalnej społeczności!

0

„Rozwiązuję, decyduję, partycypuję – seniorzy na rzecz lokalnej społeczności” – to nazwa projektu, w ramach którego mieszkańcy Świdnicy w wieku 60+, wraz z Fundacją Emma, będą mogli wspólnie zmieniać oblicze miasta. W poniedziałek w Centrum Organizacji Pozarządowych odbyło się spotkanie, podczas którego wyjaśniono, na czym będzie polegał projekt i zaproszono do udziału nim. 

Celem projektu jest aktywizacja i zaangażowanie 25 seniorów (w wieku 60+) z miasta i gminy Świdnica, którzy wspólnymi siłami będą szukać rozwiązania problemów lokalnej społeczności. – Najważniejsze dla nas jest to, aby seniorzy włączyli się w życie lokalnej społeczności. Zwykle projekty dedykowane seniorom coś im dają, ale nie wymagają niczego od ich uczestników. W naszym wypadku jest inaczej. Chcemy, aby seniorzy sami zaproponowali coś co im nie odpowiada, a później wspólnie twórczymi metodami znaleźli sposób rozwiązania ich problemu. Już dzisiaj podczas spotkania informacyjnego pojawiły się pierwsze pomysły. Jednym z nich był nieodpowiednio zaplanowany rozkład odjazdów autobusów – opowiada przedstawicielka Fundacji Emma, Ewa Kuzilek-Sekścińska.

Po wstępnym etapie rekrutacji i dobraniu uczestników w pięcioosobowe zespoły, czeka ich cykl spotkań warsztatowych. Podczas pierwszego z nich dowiedzą się oni jak ułatwić sobie warunki współpracy i komunikacji w grupie. – Ważne jest również to, że seniorzy będą się rozwijać pod okiem specjalistów, a każda z grup będzie miała swojego mentora, który podczas warsztatów będzie spełniał rolę pomocy merytorycznej – dodaje Ewa Kuzilek-Sekścińska.

Następnie organizatorzy przewidzieli warsztat „Co mnie boli?”, w czasie którego zostanie pogłębiona wiedza na temat problemów społeczności Gminy i Miasta Świdnicy. Końcowym etapem części warsztatowej będzie opracowanie pięciu prototypów rozwiązań zidentyfikowanych problemów z wykorzystaniem metody design thinking. Na koniec opracowane prototypy zostaną przedstawione przedstawicielom: UM w Świdnicy, Klubów Seniora, Rady Miasta, organizacji pozarządowych, Uniwersytetu III Wieku, Rady Seniorów działającej przy prezydencie Świdnicy.

Rekrutacja do projektu nadal trwa. Następnej spotkanie organizacyjne odbędzie się 16 lipca (czwartek) o godzinie 13:30 w Centrum Organizacji Pozarządowych (sala 19) – rynek.  Więcej informacji i zgłoszenia: 605 074 241, e-mail: [email protected] 

/Tekst i foto: Artur Ciachowski/

Poprzedni artykułOkazali wielkie serce! Ponad 18 tys. zebranych dla Damiana podczas IV pikniku w Jagodniku [FOTO]
Następny artykułNie ma już osób zakażonych koronawirusem w powiecie świdnickim