Strona główna 112 Synoptycy ostrzegają przed burzami z gradem

Synoptycy ostrzegają przed burzami z gradem

0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu świdnickiego ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Z powodu prognozowanych opadów możliwe będą również gwałtowne wzrosty stanów wody w rzekach.

fot. Tomasz Iwan

– Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami grad – mówi Edyta Socha, synoptyk IMGW-PIB. Ostrzeżenie I stopnia dla powiatu świdnickiego obowiązuje od godziny 16.00 w środę do godziny 6.00 w czwartek. Prawdopodobieństwo wystąpienia prognozowanych zjawisk oceniono na 85%.

W związku z prognozowanymi opadami, Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu wydało dodatkowe ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia, obowiązujące od godziny 16.00 w środę do godziny 9.00 w czwartek. – W obszarach występowania prognozowanych burz z opadami deszczu stany wody będą gwałtownie i przeważnie na krótko podnosić się, zwłaszcza na małych ciekach. Lokalnie mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze, a w przypadkach bardzo intensywnych opadów niewykluczone krótkotrwałe przekroczenia stanów alarmowych – wskazuje Kinga Strońska z IMGW-PIB.

mat. IMGW

/IMGW, opr. mn/