Strona główna Wydarzenia Jak uszczelnić taras przy krawędziach

Jak uszczelnić taras przy krawędziach

0

Balkony i tarasy nieustannie narażone są na wiele czynników niszczących. Wody opadowe, długotrwałe promieniowanie UV, a także zmienne temperatury, to tylko jedne z nich, które mogą wpływać niekorzystnie na ich powierzchnię. Jak wykonać poprawnie uszczelnianie tarasów i balkonów w systemie posadzki wentylowanej, aby w pełni zabezpieczyć te konstrukcje przed warunkami atmosferycznymi?

Uszczelnienie tarasu z płytek najpopularniejsze problemy
Odpowiednie uszczelnienie tarasu odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o jego prawidłowo zachowany wygląd przez lata. To właśnie dzięki niemu woda opadowa, która w pierwszej kolejności osadza się na płytkach, aby następnie zatrzymać się na warstwie hydroizolacyjnej, może być w pełni swobodnie odprowadzona do strefy okapowej, skąd odpływa poprzez otwory w zastosowanych profilach. Bardzo często kwestia ta jest jednak bagatelizowana w trakcie wykonywania balkonów i tarasów, co prowadzi do szeregu nieprzyjemnych, a także kosztownych konsekwencji. Najpopularniejszymi z nich są między innymi:

  • przeciekanie powierzchni balkonów i tarasów,
  • zamakanie fasady budynków i fundamentów,
  • powstawanie zamszenia i korozji strefy okapowej,
  • powstawanie wykwitów pleśni i grzybów na ścianach przyległych do tarasów i balkonów oraz na samej powierzchni posadzki,
  • pękanie płytek.

W przypadku ich wystąpienia konieczne jest przeprowadzenie prac remontowych, a niekiedy nawet wykonania nawierzchni tarasu na nowo. Dlatego tak ważne jest to, aby już na etapie prac wykonawczych zadbać o prawidłowe uszczelnienie tarasu betonowego z wykorzystaniem właściwych materiałów.

Jak wykonać uszczelnienie tarasu pod płytki z posadzką wentylowaną
W przypadku kiedy uszczelnianie tarasu przy krawędziach wykonywane jest na obecnej już w bryle budynku konstrukcji, pierwszym etapem prac naprawczych będzie zerwanie starych płytek. Jeśli natomiast uszczelnianie tarasów i balkonów wykonywane jest na nowo powstającej konstrukcji, można od razu przejść do następnego kroku.

Krok pierwszy- wylewka pod taras
Pierwszym krokiem pozwalającym wykonać uszczelnienie tarasu balkonowego w prawidłowy sposób jest wykonanie wylewki betonowej. Należy przy tym jednak pamiętać, aby w trakcie jej tworzenia zachować spadek o wartości od 1 do 2% w stronę okapu, który w przyszłości zapewni swobodne odpływanie zgromadzonej wody z tarasu lub balkonu. Ważne jest także to, aby krawędzie wylewki posiadały 3 milimetrowe obniżenie wzdłuż swojej krawędzi, które pozwoli zamontować listwy okapowe do posadzek wentylowanych.

Krok drugi – montaż profili okapowych
Kiedy wykonana wylewka już zastygnie, pora na krok drugi, jakim jest montaż profili okapowych, dedykowanych do posadzek wentylowanych, które posiadają specjalistyczne otwory pozwalające swobodnie odpływać wodzie z powierzchni tarasów i balkonów. Prace rozpoczynamy od zamontowania narożników, zaznaczając, a następnie nawiercając otwory w podłożu, do których następnie przykręcamy poszczególne elementy. W ten sam sposób postępujemy z krawędzią czołową oraz krawędziami bocznymi, pozostawiając 2 milimetrowe przerwy dylatacyjne pomiędzy poszczególnymi elementami profili okapowych, które pozwolą wyeliminować w przyszłości odkształcenia wynikające z naprężeń konstrukcyjnych i termicznych powierzchni tarasu lub balkonu.

Krok trzeci – uszczelnienie tarasu za pomocą membrany PVC
Przedostatnim etapem, który obejmuje uszczelnienie tarasów i balkonów jest ułożenie na ich powierzchni warstwy geowłókniny, która zabezpieczy układaną następnie na niej membranę PVC przed ewentualnymi uszkodzeniami. Układając membranę PVC na powierzchni, należy także pamiętać o tym, aby zgrzać ją z kołnierzami profili okapowych, co zapewni pełną szczelność warstwy hydroizolacyjnej i zapobiegnie przedostawaniu się wody do podłoża balkonu lub tarasu.

Krok czwarty- układanie posadzki wentylowanej
Ostatnim etapem kończącym uszczelnianie tarasu jest ułożenie posadzki w systemie wentylowanym. Ten etap prac rozpoczynamy od ułożenia na podłożu specjalistycznych podkładek SMART, które powinny stabilnie podpierać płytkę w czterech narożnikach, zapobiegając tym samym jej przemieszczaniu. Zaletą użycia podkładek SMART jest także możliwość korygowania ewentualnie występujących odchyleń od poziomu, za sprawą możliwości łączenia ich ze sobą poprzez nakładanie poszczególnych elementów o różnych wysokościach w pełni swobodny sposób. Wykonując tego typu posadzkę, warto także zwrócić uwagę na odpowiedni dobór płytek, które powinny cechować się właściwym stopniem mrozoodporności. Ułożenie ostatniej płytki na podkładce oznacza zakończenie prac związanych z uszczelnianiem tarasu na krawędziach i pozwala cieszyć się pięknym, a przede wszystkim trwałym i prawidłowo zabezpieczonym balkonem i tarasem.

Podsumowując, wystarczą cztery kroki oraz odpowiednie materiały, aby wykonać w pełni skuteczne uszczelnienie tarasu. Porady zawarte w tym artykule, wykorzystane w trakcie przeprowadzania prac uszczelniających, gwarantują otrzymanie stabilnej i trwałej konstrukcji, która przez lata będzie cieszyć swoim właściwym wyglądem, a także brakiem problemów związanych z jej hydroizolacją.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułŚwidnicka giełda staroci powraca w ten weekend
Następny artykułTegoroczne dożynki w gminie Marcinowice ograniczone do dziękczynnej mszy