Strona główna Bez kategorii Efektywna nauka – o czym należy pamiętać?

Efektywna nauka – o czym należy pamiętać?

0

Powszechnie uważa się, że efektywność zajęć w szkole zależy głównie od programu, a także od nauczyciela, który przedstawia dane zagadnienie. Jednak tak naprawdę nasz naukowy sukces zależy w głównej mierze od nas samych. Spójrzmy na przykład na konkretną klasę – dla każdego ucznia przewidziana jest ta sama partia materiału, a zajęcia prowadzone są z tym samym wykładowcą. Dlaczego więc osiągane wyniki są różne? Bo wszystko zależy od naszego, indywidualnego zaangażowania, chęci do pracy, a także pracy którą w to włożymy. Każdy ma inne predyspozycje, które trzeba jak najlepiej wykorzystać. Na co zwrócić uwagę, aby wykorzystać własny potencjał?

Robienie notatek
Co prawda w szkole korzystamy z podręczników szkolnych, jednak w tym wszystkim pamiętajmy również o robieniu notatek podczas lekcji. Jest to klucz do efektywnego zapamiętywania informacji. Po pierwsze skupiamy się na tym co mówi nauczyciel, a po drugie wybieramy z tego najważniejsze informacje, w końcu nie da się zapisać wszystkiego. Są to nasze zapiski, więc możemy tworzyć je w dowolnej formie -używać skrótów, tabelek czy rysunków. Korzystając z takich pomocy pisanie wcale nie jest męczące, a dodatkowe zaznaczanie strzałkami, kolorowymi markerami czy stosowanie drukowanych liter podkreśli najważniejsze kwestie. Są różne sposoby tworzenia notatek, byle by były skuteczne dla ucznia. Jest to zarówno świetne podsumowanie z lekcji, jak i świetna baza do powtórek przed egzaminem.

Przygotowanie do lekcji
Lekcja w szkole to dla uczniów główny punkt nauki, jednak pamiętajmy, że trwa ona zaledwie 45 min, więc warto ten czas jak najlepiej wykorzystać. Przed zajęciami dobrze jest powtórzyć przerobiony już materiał, aby usystematyzować wiedzę. W ten sposób sprawdzamy ile zapamiętaliśmy, a także możemy znaleźć kwestie z którymi mamy problem i dopytać o nie nauczyciela. Kluczową kwestią są również zadania domowe. Co prawda dla uczniów jest to dosyć kłopotliwa część, jednak ich rola jest niezastąpiona. Są to zazwyczaj zadania, które w praktyczny sposób wykorzystują zagadnienia poruszane na lekcji. Dlatego zamiast wykonywać je na szkolnym korytarzu chwilę przed lekcją, lepiej zrobić je na spokojnie w domu. Poprawność będzie na pewno większa.

Praca własna
Siedzenie w szkole to nie wszystko! Swoją wiedzę z konkretnej dziedziny należy poszerzać na wiele sposobów. Możemy skorzystać z zajęć dodatkowych, zarówno tych organizowanych przez szkołę, dom kultury, jak i prywatnych. Zajęcia z języków obcych, szkoła muzyczna czy treningi sportowe to naprawdę świetny pomysł na wolne popołudnia. Jednak oprócz tego mamy możliwość korzystania z nowinek technicznych, które uczynią poznawany na lekcjach materiał bardziej zrozumiałym. Platforma edukacyjna dlaucznia.pl oferuje kompeksowe, interaktywne przedstawienie zagadnień w formie quizów, animacji i fiszek, możemy skorzystać również z aplikacji mobilnych o podobnym przeznaczeniu. Ogromną zaletą takich propozycji jest to, że możemy mieć je cały czas pod ręką i korzystać z nich na kilku urządzeniach. Wystarczy, że zsynchronizujemy konto. Taka propozycja będzie niewątpliwie ciekawa dla ucznia.

/Artykuł sponsorowany/