Strona główna Kultura Alchemia w tv

Alchemia w tv

0

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza do obejrzenia najnowszej produkcji ALCHEMIA TEATRALNEJ TV.

W czwartym już odcinku, pierwszym powstałym po poluzowaniu większości obostrzeń, przyjrzymy się „najżywszemu” (nomen omen) tematowi ostatnich miesięcy — czyli śmierci. Nie w publicystycznym jednak tonie, ale poprzez poezję Jana Sztandyngera, Stanisława Jerzego Leca, Tadeusza Różewicza, Stanisława Balińskiego i anglosaskich autorów przetłumaczonych przez Stanisława Barańczaka dla jego antologii Fioletowa krowa. Pojawią się też nawiązania do klasyki czarnego humoru: Sensu życia według Monty Pythona (1983).

Juliusz Chrząstowski tak opowiedział o koncepcji najnowszego odcinka: „Zadałem sobie pytanie, jak o śmierci opowiedzieć językiem teatru. Uważam, że teatr zawsze powinien stawiać tylko pytania, bo jeśli daje odpowiedzi, to przestaje być sztuką, a staje się deklaratywnym zjawiskiem, zaangażowanym, żeby nie powiedzieć propagandowym. Chciałem w tym czwartym, ostatnim odcinku pokazać naszą wspólnotę alchemiczną. Napisałem tak scenariusz, żeby każdy miał swoje, może nie 5 minut, ale przynajmniej 5 sekund”

reżyseria i dialogi: Juliusz Chrząstowski

montaż: Kamil Gąszowski

obsada: Julia Byra, Adam Cisek, Zbigniew Curyl, Patrycja Ćwiertnia, Julia Dudek, Amelia Dzwonkowska, Krzysztof Frączek, Czesława Greś, Jacek Iwancz, Robert Kaśków, Krystyna Kowalonek, Konstancja Kowalska, Mariusz Kozłowski, Monika Kurnicka, Bożena Kuźma, Mariola Mackiewicz, Sandra Matyszczyk, Krzysztof Paruch, Filip Pawlik, Nicole Sarna, Natalia Sierzputowska, Hania Stawczyk, Hania Szalecka, Adam Szmajduch, Halina Szymańska, Teresa Wagilewicz, Karolina Warzecha, Zuzanna Wolińska

 Premiera ODCINKA „ŚMIERĆ” odbędzie się w poniedziałek  27 LIPCA  o godz. 18.00 na stronie Świdnickiego Ośrodka Kultury na portalu Facebook oraz na jego kanale na YouTube, gdzie też będą później dostępne.

 

Trailer: https://youtu.be/d4BgJ-RVOIU

 

Projekt Alchemia teatralna dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.