Strona główna Wydarzenia Świdnica Zatańczą przeciwko mowie nienawiści. „Tęczowe disco” na świdnickim Rynku

Zatańczą przeciwko mowie nienawiści. „Tęczowe disco” na świdnickim Rynku

0

Już dzisiaj w Świdnicy odbędzie się zgromadzenie, którego celem będzie okazanie solidarności z osobami LGBT+. – Pokażmy, że każdy ma prawo do bycia sobą. Zaproście znajomych, rodziny i po prostu potańczmy, manifestując swoje „nie” dla mowy nienawiści – zachęca Natalia Adamczewska, organizatorka happeningu.

zdjęcie ilustracyjne

Przypomnijmy, 10 czerwca prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. Kartę Rodziny, która przewiduje obronę instytucji małżeństwa i tworzenia dobrych warunków do wychowywania dzieci, tym samym deklarując brak zgody na adopcję dzieci przez pary homoseksualne. W karcie zaznaczono również, że zgodnie z zapisami konstytucji małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. „Karta rodziny” zakłada też ochronę dzieci przed ideologią LGBT. W dokumencie znalazły się zapisy dotyczące zakazu propagowania tej ideologii w instytucjach publicznych.

W geście sprzeciwu dla podpisania przez prezydenta Karty Rodziny, 11 czerwca przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie odbył się taneczny happening, mający na celu wsparcie społeczności LGBT+. Na uczestników „Tęczowego disco” policja nałożyła mandaty, a w kilku przypadkach – z uwagi na odmowę ich przyjęcia – skierowano do sądu wnioski o ukaranie, co tłumaczono tym, że zgromadzenie było niezarejestrowane, a więc nielegalne. Kontrowersje wzbudził również fakt zorganizowania happeningu w Boże Ciało. Do sprawy odniósł się m.in. biskup senior Ignacy Dec. – Na Zachodzie wmówiono ludziom, że sprawy religii są sprawą prywatną, że działalność religijną należy ograniczyć do bram kościołów. Tak też krzyczano w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu. Ewangelię trzeba dalej przekazywać. Z pewnością jest to podstawowa funkcja kapłanów, ale nie tylko! To jest zadanie wszystkich chrześcijan. To zadanie wyrasta z faktu naszego chrztu i bierzmowania. Mamy na co dzień tyleż kłamstwa, przewrotnej propagandy – komentował duchowny.

19 czerwca „tęczowe disco” odbędzie się w Świdnicy. – Wychodząc Wam, w tym ciężkim z wielu powodów czasie, naprzeciw, chcę zorganizować bezpieczną manifestację tego, że wszyscy jesteśmy przede wszystkim ludźmi i że Świdnica to miasto dla każdego. Spotkajmy się w piątek na Rynku i rozpocznijmy weekend tęczowym disco! Pokażmy, że każdy ma prawo do bycia sobą. Zaproście znajomych, rodziny i po prostu potańczmy, manifestując swoje „nie” dla mowy nienawiści – zachęca organizatorka wydarzenia. Zgromadzenie, którego celem jest okazanie solidarności z osobami LGBT+ zostało już zgłoszone w świdnickim magistracie.

Happening rozpocznie się o godzinie 17.00. – W związku z aktualną sytuacją epidemiczną proszę uczestników o zakrycie ust i nosa, a także zachowanie odstępów 2m. Zajmijmy cały Rynek! – dodaje organizatorka.

/mn/

Poprzedni artykułPoważny wypadek na łączniku autostradowym. Wezwane pogotowie lotnicze
Następny artykułTragedia na łączniku. Nie żyją dwie młode osoby [FOTO]