Strona główna Kultura Średniowieczne skarby z wrocławskiego Nowego Targu. Wystawa wkrótce w Muzeum Dawnego Kupiectwa

Średniowieczne skarby z wrocławskiego Nowego Targu. Wystawa wkrótce w Muzeum Dawnego Kupiectwa

0

Od 4 lipca do 15 sierpnia w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy będzie można zobaczyć wystawę „Wrocławski Nowy Targ”, przygotowaną przez Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu, a przedstawiającą zabytki pozyskane podczas wykopalisk archeologicznych przeprowadzonych na placu Nowy Targ w latach 2010–2012.

Na wystawie pokazane zostaną zabytki będące świadectwem codziennego życia mieszkańców średniowiecznego Wrocławia, od noszonych przez nich ubiorów i biżuterii, użytkowanych sprzętów, wyposażenia siedzib mieszkalnych, poprzez codzienne rozrywki, aż po religię i kulturę symboliczną, uzbrojenie, oporządzenie jeździeckie, przybory do pisania, przybory toaletowe. W trakcie badań na Nowym Targu natrafiono na bardzo liczne ślady aktywności kupieckiej: monety, odważniki, wagi, pojemniki na monety. Z tego placu wyruszały w średniowieczu pielgrzymki, czego dowodzić może znaczna liczba odkrytych dewocjonaliów oraz znaków pielgrzymich. Plac Nowy Targ to miejsce w średniowiecznym Wrocławiu tętniące życiem. Jedna z centralnych części miasta, gdzie krzyżowały się szlaki komunikacyjne pomiędzy Zachodem a Europą Środkową, oraz pośrednio Północną i Wschodnią.

Co wspólnego ma ta wystawa ze Świdnicą? Na pozór niewiele. Jednak wziąwszy pod uwagę rangę zabytków należy powiedzieć, że wiele przedmiotów codziennego użytku z pewnością w tej samej – lub zbliżonej formie – funkcjonowało również w Świdnicy. Ekspozycja obejmuje niemal 600 eksponatów z różnych dziedzin życia. Są Państwo ciekawi jak wyglądała np. średniowieczna obroża dla psa, biżuteria z tego okresu, czy znaki pielgrzymie z odległych zakątków Europy? To wszystko będzie można zobaczyć już od 4 lipca 2020 r. Montaż wystawy odbywa się pod czujnym okiem Agaty Witkowskiej i Anny Gąsior z Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu – wyjaśniają przedstawiciele świdnickiego muzeum.  Kuratorem wystawy z ramienia Muzeum Dawnego Kupiectwa jest Agnieszka Dudzińska.

/Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, UM Wrocław, opr. mn/

fot. M. Turzańska/Muzeum Dawnego Kupiectwa

Poprzedni artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Ul. Komunardów
Następny artykułJuż ponad 2900 zakażonych na Dolnym Śląsku, brak nowych przypadków w powiecie świdnickim