Strona główna Wydarzenia Strzegom Ocalą zabytkową bramę

Ocalą zabytkową bramę

0

Jeszcze w tym roku jeden z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zabytków Stanowic zostanie odrestaurowany. Renowacja zabytkowej bramy wjazdowej pochłonie około 160 tys. zł.

„Brama wjazdowa II”, znajdująca się na ul. Strzegomskiej w Stanowicach, ujęta jest w gminnej ewidencji zabytków i położona jest na terenie wpisanego do rejestru zabytków parku pałacowego. Do 2003 roku nieruchomość była własnością Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Stanowicach. W 2009 roku starosta świdnicki umorzył postępowanie w sprawie ustalenia władającego działką. Obecnie właściciel działki jest nieustalony. Od tego czasu prowadzone są prace zmierzające do zabezpieczenia bramy przed kompletną ruiną. Uregulowania prawne nie pozwalały na prowadzenie prac budowlanych i konserwatorskich na terenie, który nie jest własnością inwestora.

Wspólne działania burmistrza Strzegomia oraz radnego Piotra Szmidta spowodowały, że w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Świdnicy oraz Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Wałbrzychu podjęli decyzje umożliwiające gminie Strzegom działania budowlane i konserwatorskie przy stanowickiej bramie – informuje Wioletta Urban-Smagłowska, naczelnik wydziału kultury, sportu i promocji w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu.

/UM Strzegom, opr. mn/

Poprzedni artykułWpadł z marihuaną. Zdradziło go nerwowe zachowanie
Następny artykułJak uczyć się języków obcych przez internet?