Strona główna Wydarzenia OC krótkoterminowe – kiedy można z niego skorzystać?

OC krótkoterminowe – kiedy można z niego skorzystać?

0

Obowiązkowa polisa OC bywa bardzo nieprzyjemnym dla portfela wydatkiem, zwłaszcza z perspektywy osób, które używają samochodu sporadycznie lub nieregularnie. Umowę ubezpieczeniową można podpisać wyłącznie na rok, a żaden pojazd osobowy nie jest z niej zwolniony. Od tej reguły istnieje jednak kilka wyjątków. Na czym polega OC krótkoterminowe i kto może z niego skorzystać?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC
Polskie prawo całkiem słusznie nakłada na właścicieli pojazdów obowiązek ubezpieczenia OC. Ubezpieczenie pokrywa szkody na osobach, zwierzętach i mieniu w razie spowodowania przez ubezpieczonego wypadku lub innego zdarzenia drogowego, a nawet incydentów w trakcie postoju. Jednak konieczność podpisywanie umowy ubezpieczeniowej na rok nieco utrudnia życie części właścicieli pojazdów. Niektórzy z nich, na przykład wykonujący pracę sezonową, wykorzystują swoje auto wyłącznie w określonych porach roku. Inni na co dzień korzystają z wygodnej komunikacji miejskiej, a własnym samochodem jedynie raz na jakiś czas wyruszają w dłuższe podróże.

OC krótkoterminowe w wyjątkowych okolicznościach
Prawo dopuszcza jednak możliwość skorzystania z OC krótkoterminowego, najczęściej dotyczącego okresu 30 dni. Komu przysługuje taka możliwość?

Właściciele pojazdów zabytkowych
Pojazdy zabytkowe, czyli takie, które mają już przynajmniej 40 lat i przynajmniej 75% oryginalnych części lub zostały uznane za zabytki z innych powodów są zwolnione z obowiązkowego ubezpieczenia OC. Nie oznacza to jednak, że auto na żółtych tablicach może poruszać się po polskich drogach bez ubezpieczenia. Właściciel takiego pojazdu w każdej chwili może wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe na okres przynajmniej 30 dni. To idealna okazja na kilka letnich wypadów stylowym klasykiem lub do udania się na zlot motoryzacyjny.

Działalność związana z handlem samochodami
Trudno wyobrazić sobie, aby wszystkie auta dostępne do sprzedaży posiadały obowiązkowe ubezpieczenie OC, jeszcze zanim znajdą swoich nabywców. Dlatego do wykupienia krótkoterminowego OC na okres 30 dni uprawnia także działalność gospodarcza związana ze sprzedażą aut. Dzięki temu samochód może być zarejestrowany, a przyszły właściciel ma szansę odbyć jazdę próbną.

Tymczasowa rejestracja w Polsce
Czasowa rejestracja samochodu w Polsce pozwala poruszać się nim, zanim auto uzyska docelowe tablice i dowód rejestracyjny. W takiej sytuacji można również skorzystać z 30 dniowego OC.

Pojazdy wolnobieżne
Pojazdy wolnobieżne, których prędkość nie przekracza 25 km na godzinę także mogą zostać objęte krótkoterminowym OC, jednak w tym przypadku okres obowiązywania umowy wynosi minimum 3 miesiące. Prawo dotyczy przede wszystkim ciągników używanych sezonowo w gospodarstwach rolnych czy niektórych maszyn budowlanych.

Sprawdzone sposoby na tańsze ubezpieczenie
We wszystkich pozostałych przypadkach właściciele aut muszą wykupić roczne ubezpieczenie OC, nawet jeśli poruszają się własnym pojazdem sporadycznie. W jaki sposób ograniczyć koszt takiej polisy? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które przede wszystkim polegają na zapoznaniu się z jak największą liczbą ofert. Dobre narzędzie stanowią aktualne rankingi ubezpieczeniowe, a przede wszystkim internetowe kalkulatory, na przykład KioskPolis dostępny pod adresem https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/?stepKey=1-model.

Ubezpieczenia komunikacyjne zdecydowanie opłaca się kupować przez Internet, ponieważ można tego dokonać bez wychodzenia z domu i zyskać dodatkową oszczędność. Korzystnych zniżek warto poszukać także w swoim banku, internetowych promocjach i programach lojalnościowych.

/Artykuł sponsorowany/