Strona główna 112 Możliwe wezbrania na rzekach i podtopienia. IMGW wydało ostrzeżenie hydrologiczne

Możliwe wezbrania na rzekach i podtopienia. IMGW wydało ostrzeżenie hydrologiczne

0

Z uwagi na występujące i prognozowane opady deszczu, które mogą występować przez większość dnia, Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu wydało ostrzeżenie hydrologiczne II stopnia dotyczące możliwych wezbrań i przekroczeń stanów ostrzegawczych na rzekach w regionie.

Zalana piwnica w bloku przy ul. Wróblewskiego 29 (zdjęcia nadesłane przez czytelnika)

W związku z występującymi i prognozowanymi opadami deszczu, miejscami silnego deszczu z burzami lub burzami, w warunkach nasycenia gruntu wodą, stany wody będą podnosić się, miejscami gwałtownie, w strefie wody wysokiej, powyżej stanów ostrzegawczych, szczególnie w zlewniach Kaczawy, Bystrzycy, Ślęzy, Oławy, Nysy Kłodzkiej, Osobłogi oraz w zlewniach dopływów górnej Odry. Lokalnie mogą zostać przekroczone stany alarmowe, szczególnie w zlewni Nysy Kłodzkiej – informuje Kinga Strońska, synoptyk IMGW-PIB. Wydane ostrzeżenie obowiązuje do godz. 9.00 w wtorek.

Od rana strażacy z terenu powiatu świdnickiego kilkukrotnie interweniowali w związku z lokalnymi podtopieniami lub zalanymi piwnicami. Takie działania prowadzono m.in. w Wilkowie. Usuwane są również skutki weekendowych nawałnic, w tym połamany konar drzewa w parku Strzelnica. Zgodnie z danymi IMGW dotyczącymi sytuacji hydrologicznej w regionie, w poniedziałkowe przedpołudnie stan ostrzegawczy był przekroczony o 10 cm na rzece Pełcznicy w Świebodzicach.

mat. IMGW

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, aby w przypadku zagrożenia podtopieniami:

  • słuchać komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji,
  • przenieść wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku,
  • zadbać o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany,
  • pojazdy z terenu posesji przestawić w niezagrożone miejsca,
  • zabezpieczyć budynek i przygotować worki z piaskiem.

/opr. mn/