Strona główna Temat dnia Miasto pyta mieszkańców o rewitalizację Parku Młodzieżowego. Tak powinno być od początku...

Miasto pyta mieszkańców o rewitalizację Parku Młodzieżowego. Tak powinno być od początku – mówią społecznicy

1

Od dzisiaj każdy mieszkaniec Świdnicy może się wypowiedzieć w sprawie rewitalizacji Parku Młodzieżowego w Świdnicy. Na stronie Urzędu Miejskiego umieszczono dokumentację oraz ankietę. – Udało nam się ten park uratować, tak powinno być od początku – mówi o konsultacjach Paweł Gromek, który wspólnie z grupą mieszkańców walczył o powstrzymanie planowanej drastycznej wycinki.

O zmianę skali planowanych cięć od wielu miesięcy walczyła grupa świdniczan, wspierana przez Federację Arborystów Polskich. W marcu 2020 roku miasto wycofało złożone wcześniej wnioski o zgodę na usunięcie drzew i rozpoczęło prace nad nową dokumentacją w tym zakresie. W kwietniu przystąpiono do ponownego przegląd drzewostanu. W pracach prowadzonych przez dr. arch. krajobrazu Piotra Redę uczestniczyli tym razem także przedstawiciele strony społecznej, którzy dzięki temu otrzymali możliwość zabrania głosu w sprawie planowanych zmian w zabytkowym parku, a także skali planowanej wycinki.

-Spotkało nas mnóstwo przykrości i pomówień, ale park jest uratowany. Zostanie zachowany jego leśny charakter – mówi Paweł Gromek i dodaje, że społecznicy od początku apelowali o przeprowadzenie konsultacji. Po długiej batalii władze miasta wreszcie zdecydowały się na ten krok.

„Park Młodzieżowy ma charakter leśny, wpisany jest do rejestru zabytków. Głównym założeniem projektowym jest więc jedynie uzupełnienie i podkreślenie zieleni istniejącej z zachowaniem jej leśnego charakteru. Działania projektowe polegały na odtworzeniu historycznych alei drzew, podkreśleniu linii nasypów byłych fortyfikacji, zaznaczeniu istnienia byłych cmentarzy (garnizonowego i katolickiego), wzbogaceniu warstwy krzewów wysokich i niskich, a także uzupełnieniu runa. Wprowadzono również nasadzenia drzew pełniące funkcje zastępcze dla drzew przewidzianych do usunięcia ze względów sanitarnych i bezpieczeństwa. Struktura gatunkowa szaty roślinnej parku powinna być zgodna z okresem końca XIX w., dlatego w doborze gatunkowym wykorzystano gatunki rodzime z istniejącej szaty roślinnej i jako uzupełnienie – gatunki introdukowane, ale o podobnej formie i charakterze do całego założenia.” – czytamy w najnowszym komunikacie Urzędu Miejskiego. Dokumentację, czyli m.in.: mapy projektowe wraz z legendą i spisem projektowanych roślin, wizualizacje wnętrz parkowych, opis techniczny do projektu zagospodarowania zielenią, audyt dokumentacji dendrologicznej, analiza przewidywanego wpływu projektowanego oświetlenia na zieleń parkową można obejrzeć na stronie UM, a następnie wyrazić swoje zdanie w ankiecie, która umieszczona jest TUTAJ oraz jest dostępna w formie papierowej na parterze siedziby urzędu. Konsultacje potrwają do 24 czerwca 2020 roku. „Wyniki konsultacji zostaną podane do publicznej wiadomości w terminie 21 dni od daty ich zakończenia tj. do 15 lipca br. Zamieszczone zostaną na tablicy informacyjnej Urzędu, stronie internetowej miasta oraz w Biuletynie Informacji Publicznej. Prezydent Miasta Świdnicy przedstawi również wyniki konsultacji Radzie Miejskiej.” – informuje magistrat.

Jak podaje UM, obecnie w parku są wykonywane prace pielęgnacyjne drzew za kwotę ponad miliona złotych. Realizuje je konsorcjum firm „Ogrody” Grzegorz Szmidla i Firma Handlowo Usługowa „Borowski” Wojciech Borowski. Równolegle realizowany jest także remont ciągów komunikacyjnych, budowa infrastruktury technicznej i małej architektury. To zadanie wykonuje świdnicka firma Zakład Robót Teletechnicznych TELFA Wacław Kruk. Jego koszt to ponad 3 miliony 400 tysięcy złotych.

/opr. asz/

Poprzedni artykułNie pójdzie do więzienia za zabicie partnera. Uniewinnienie prawomocne
Następny artykułKoronawirus w powiecie świdnickim. Kolejne wyzdrowienia