Strona główna Wydarzenia Jak wybrać pewny zawód? Postaw na programowanie!

Jak wybrać pewny zawód? Postaw na programowanie!

0
Rynek pracy bywa dynamiczny, jednak jest sporo zawodów, w których stosunkowo prosto o zatrudnienie bez względu na aktualne warunki. W przypadku programistów średnie zarobki są zwykle sporo wyższe od innych możliwości, a przy odpowiednich predyspozycjach i zaangażowaniu nauka nie musi być trudna. Programowanie to bardzo perspektywiczna dziedzina, z ogromną ilością możliwości samorozwoju. Warto poznać zalety zawodu programisty, rozwój technologii jednoznacznie wskazuje, że pracy nie zabraknie.
 
 
Kim tak właściwie jest programista?
W dużym uproszczeniu programistą jest osoba, która tworzy kod źródłowy programu, aplikacji w określonym języku, zwykle związanym z pewnym środowiskiem programistycznym. Może to być również:

• osoba odpowiedzialna za utrzymanie,
• programista rozwijający oprogramowanie,
• twórca skryptów
• programista stron internetowych,

Przy obecnym zaawansowaniu mechaniki witryn web developer już dawno przestał być tylko osobą znającą HTML. Obecnie rzadko jest tak, że pojedynczy programista tworzy cały program, częściej aplikacja to wspólna praca specjalistów IT z tych samych lub nawet różnych dziedzin. Dlatego też programowanie niekoniecznie wymaga bardzo szerokiej wiedzy, bardziej liczy się doświadczenie i konkretna specjalizacja oraz otwartość na współpracę, umiejętność pracy w zespole.  

Programowanie krok po kroku – czy każdy może się tego nauczyć?
Aby stać się programistą, nie trzeba być wybitnym matematykiem czy informatykiem. Oczywiście, logiczne rozumowanie, myślenie przyczynowo-skutkowe oraz pewna samoorganizacja są potrzebne, by poznać podstawy, jednak większość rzeczy przychodzi z czasem. Najważniejsze to chęć nauki oraz konsekwencja – nie od razu bowiem można zdobyć doświadczenie i umiejętności osób tworzących oprogramowanie od wielu lat. Podczas nauki bardzo istotny jest jej odpowiedni program. Suche podstawy może opanować każdy z informacji ogólnodostępnych, jednak praktyczne informacje faktycznie przydatne w pracy już nie tak prosto zdobyć. Dobrze opracowany kurs prowadzony przez praktyków, z dużą ilością zajęć polegających na tworzeniu na bieżąco weryfikowanego kodu przez kursantów może pomóc w szybkim znalezieniu zatrudnienia.

Czy programista bez studiów może zajść daleko?
Pojawiające się często pytanie to czy do bycia programistą trzeba ukończyć studia wyższe? W przypadku rozważania przebranżowienia na programistę czy wejścia na rynek pracy z tym właśnie zawodem wątpliwości bywają słuszne, jednak wystarczy zapoznać się dokładnie z kilkoma ofertami pracy, by znaleźć odpowiedź. Wiele firm poszukując kandydatów na stanowisko Junior czy Senior Developera stawia przede wszystkim na:

• praktyczną znajomość języka,
• znajomość środowisk,
• umiejętność wykorzystywania narzędzi,
• pożyteczne umiejętności.

Ważne może być doświadczenie, praca z określonymi frameworkami, bibliotekami. Wymagania dotyczące wyższego wykształcenia czasami również się pojawiają, jednak nie zawsze są sprecyzowane, a osoby bez dyplomu potrafiące potwierdzić swoje kwalifikacje w sposób praktyczny zwykle i tak są zatrudniane ze względu na deficyty specjalistów na rynku pracy. Dlatego inwestycja w profesjonalny kurs programowania to świetna lokata na przyszłość.

Startupy, software house, specjaliści IT – gdzie programowanie jest potrzebne?
Programowanie to szeroko wykorzystywana dziedzina nie tylko bezpośrednio w IT, ale również wielu dziedzinach pokrewnych. Forma zatrudnienia programistów również bywa bardzo różna, od wolnych strzelców, osoby samozatrudnione prowadzące jednoosobowe DG, aż po współtwórców startupów, pracowników etatowych w software house czy specjalistów IT w dużych firmach, korporacjach. Praca programisty jest potrzebna w niemalże każdej dziedzinie życia, która choć trochę styka się z rozwiązaniami IT, dlatego programowanie będzie zawsze umiejętnością pożądaną u pracowników.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułTragedia na łączniku. Nie żyją dwie młode osoby [FOTO]
Następny artykułSynoptycy ostrzegają przed ulewami