Strona główna Wydarzenia Hotel na wakacjach – czy jesteśmy tam bezpieczni?

Hotel na wakacjach – czy jesteśmy tam bezpieczni?

0
Wakacje to czas, na który wyczekujemy przez cały rok. To okres wytchnienia, dzięki któremu możemy się zrelaksować, zająć pasjami, bez konieczności zaglądania do służbowego laptopa, wolni od codziennej presji czasu. Ilu ludzi, tyle sposobów na spędzanie urlopu. Nie można jednak zaprzeczyć, że podróże to jeden z najczęściej realizowanych pomysłów na wakacje. A skoro podróże, to i hotele, pensjonaty, miejsca noclegowe…. Czy można dziś bezpiecznie w nich przebywać? Czy są dobrze przygotowane na gości?

W tym roku branża hotelarska stoi przed dużym wyzwaniem. Do niedawna nie było nawet wiadomo, czy będzie nadal prosperowała. Sprawcą całego zamieszania jest epidemia koronawirusa. To ona spowodowała, że czasowo zamknięte zostały wszystkie miejsca noclegowe i wypoczynkowe. Dopiero wprowadzenie kolejnych etapów odmrażania gospodarki pozwoliło na otwarcie hoteli. Muszą one tym samym wprowadzić pewne zmiany w funkcjonowaniu, tak, aby nie narażać na zakażenia wirusem ani gości, ani personelu. Decydując się więc na pobyt w pensjonacie, trzeba liczyć się z odmiennymi niż do tej pory zasadami, regulującymi tamtejszy pobyt. Z punktu widzenia gości wystarczy dostosować się do zasad panujących w hotelu, wszystkie goszczące w obiekcie osoby muszą zostać poinformowane o procedurach bezpieczeństwa. Kwestie, które są najbardziej palące, to między innymi:

  • Na terenie hotelu czy pensjonatu, w szczególności przy wszystkich wejściach na teren obiektu, muszą być umieszczone dozowniki z płynem odkażającym. Każdy gość jest zobowiązany do dezynfekcji rąk przed wejściem. Ręce warto również odkazić przed dotykaniem wszelkich klamek, przycisków wind itp. Pensjonariusze będą też proszeni o dokładne mycie rąk wg instrukcji.
  • W niektórych przypadkach rekomendowane jest noszenie maseczek ochronnych oraz zachowanie odstępu, szczególnie w częściach wspólnych budynku. Trzeba mieć to na względzie i albo zaopatrzyć się we własną maseczkę, albo skorzystać z hotelowych maseczek jednorazowych, jeśli hotel takie oferuje.
  • Goście nie skorzystają z hotelowej restauracji lub będzie ona działała w sposób ograniczony. W zamian za to, w wielu przypadkach proponowane jest dostarczenie posiłków bezpośrednio do pokoju.
  • Sauny i baseny pozostają zamknięte. Wspólne sale telewizyjne, pokoje zabaw dla dzieci również mogą zostać wyłączone z użytku, dlatego jeśli podróżujemy z dziećmi, trzeba liczyć się z koniecznością zapewnienia im rozrywki na własną rękę.
  • Korzystanie z nadmuchowych suszarek w łazienkach pokojowych może okazać się niemożliwe.

Wszystkie ograniczenia i obostrzenia sanitarne służą zapewnieniu bezpieczeństwa i warto się do nich dostosować w całej rozciągłości. Jeśli sami chcemy również dołożyć małą cegiełkę do poczucia bezpieczeństwa swojego i innych urlopowiczów, można we własnym zakresie zadbać o odkażacze, maseczki czy rękawiczki. Bądźmy też wyrozumiali. Krążące nieustannie odkurzacze po hotelowych korytarzach nie świadczą o tym, że hotel nie radzi sobie z presją wymogów sanitarnych. Wręcz przeciwnie. Maszyny sprzątające, takie jak Numatic, szczególnie jeśli nie tylko myją i odkurzają, ale i dezynfekują, np. odkurzacze piorąco-dezynfekujące, są sprawą priorytetową.

Spora dyscyplina czeka też obsługę. Między innymi:

  • Systematycznie powinna sprawdzać wykonywanie codziennych prac porządkowych, szczególnie jeśli chodzi o dezynfekcję; przynajmniej raz na godzinę należy zdezynfekować poręcze klamki, wszelkie włączniki, uchwyty, poręcze i blaty, ale też, ze względu na bezpieczeństwo własne personelu, urządzenia w pomieszczeniach socjalnych.
  • Obsługa powinna wprowadzić ograniczenie rutynowego sprzątania danego pokoju podczas pobytu gościa, chyba, że na wyraźne życzenie.
  • Jeśli punkt noclegowy wypożycza sprzęt, np. rower, również musi być on zdezynfekowany przez personel, gdy wczasowicz taki sprzęt zwróci.
  • Konieczne będzie wietrzenie pomieszczeń nieklimatyzowanych.

Wysoki standard sanitarny hotelu jest aktualnie jednym z głównych czynników wpływających na bezpieczny wypoczynek. Nawet w jednogwiazdkowym hotelu powinien być na najwyższym poziomie, ponieważ od tego zależy zdrowie i gości, i personelu. Choć utrzymanie ścisłego reżimu pod względem higieny może wydać się trudne, w praktyce miejsca noclegowe radzą sobie z nim dobrze. Stosowanie się do aktualnych zasad higieny ułatwia profesjonalny sprzęt sprzątający, taki jak Numatic, który wychodzi naprzeciw potrzebom managerów hoteli i sprawia, że czystość i świeżość hotelowych pokoi jest nie do zakwestionowania. Dzięki temu, goście mogą oddać się przyjemnościom i zapomnieć o troskach – a przecież o to chodzi na wakacjach.

/Artykuł sponsorowany/