Strona główna Wydarzenia Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dzieci wydłużony do 28 czerwca. Co potem?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dzieci wydłużony do 28 czerwca. Co potem?

0

W związku z pandemia rodzice najmłodszych i niepełnosprawnych dzieci otrzymali dodatkowy zasiłek opiekuńczy na czas, gdy ich podopieczni nie korzystali z przedszkola, żłobka, szkoły czy placówki rehabilitacyjnej. Na razie jest informacja o wydłużeniu dodatkowych zasiłków do 28 czerwca. Co dalej?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony oficjalnie do 28 czerwca. Tarcza 4.0. umożliwia wypłatę zasiłku na opiekę nad dziećmi za ostatnie tygodnie i najbliższe dni.

– Jest to możliwe, dlatego, że ustawa obowiązuje w tym zakresie z mocą wsteczną – od 25 maja. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w związku z zamknięciem żłobków, przedszkoli i szkół w związku z zagrożeniem koronawirusem. Ze świadczenia mogą korzystać również rodzice, którzy mimo otwarcia placówek opiekuńczych nie wysłali do nich dzieci z obawy przed Covid-19 – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Tarcza antykryzysowa 4.0 Pozwala na wypłatę dodatkowego zasiłku zarówno na opiekę nad zdrowymi dziećmi do lat 8, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest na www.Zus.pl. Pracownik składa taki dokument do pracodawcy, zleceniobiorca do zleceniodawcy, a osoba prowadząca działalność gospodarczą – bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jeśli w oczekiwaniu na zmianę przepisów rodzic złożył wniosek o zwykły zasiłek opiekuńczy, to teraz ten okres będzie rozliczony, jako dodatkowy zasiłek opiekuńczy. To znaczy, że nie pomniejszy puli 60 dni zwykłego zasiłku, który przysługuje w roku kalendarzowym.

Jeżeli rodzic będzie chciał zostać z dzieckiem w domu dłużej, po 28 czerwca może złożyć wniosek o opiekę nad dzieckiem w ramach standardowego zasiłku opiekuńczego, który przysługuje rodzicom na dziecko do 8 lat w wymiarze 60 dni w ciągu roku.

– Zastrzegam, że te 60 dni przysługuje na wszystkie dzieci bez względu na ich liczbę, czyli rodzic jedynaka i rodzic trójki dzieci mają tylko 60 dni zarówno na opiekę nad chorym (e-zla) jak i zdrowym dzieckiem – dodaje Kowalska-Matis.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że według przepisów zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo, jak i – jak to jest w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, – gdy składkę na tzw. „chorobowe” odprowadzają za siebie dobrowolnie. Przysługuje on na równi tak samo matce lub ojcu dziecka i jest wypłacany temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Zasiłek wypłacany jest – tak jak chorobowe, czyli w wysokości 80 proc. wynagrodzenia.

Druk wniosku można pobrać ze strony internetowej ZUS albo w osobiście w ZUS. Można także go wydrukować po wypełnieniu – w formie elektronicznej na profilu PUE ZUS.

Więcej: https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/dodatkowy-zasilek-opiekunczy/2595013

/inf. ZUS, opr. red./

Poprzedni artykułO tarczy antykryzysowej dla samorządów i z wiecem poparcia dla Andrzej Dudy. Ministrowie w Świdnicy [FOTO]
Następny artykułKoronawirus w powiecie świdnickim. Kolejne wyzdrowienia