Strona główna Wydarzenia Strzegom Chcą budować dla bezdomnych i niepłacących czynszu

Chcą budować dla bezdomnych i niepłacących czynszu

1

Budowa małych mieszkań o podwyższonym standardzie dla osób mieszkających w trudnych warunkach oraz noclegowni i pomieszczeń tymczasowych dla mieszkańców, którzy nie płacą czynszów – to nasza propozycja, by poprawić trudną sytuację bytowo – materialną i ograniczyć ubóstwo w gminie Strzegom – zapowiada burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta.

Gmina Strzegom w chwili obecnej realizuje projekt budowy mieszkań komunalnych: 1- i 2-osobowych o podwyższonym standardzie (powierzchnia 26 m kw., hol, aneks kuchenny, łazienka, ogrzewanie elektryczne). Każde mieszkanie będzie miało swoje osobne wejście. Oferta ta jest skierowana do ludzi samotnych, opuszczających dom dziecka, dla mieszkańców, którzy znajdują się na listach mieszkaniowych, gdzie największe zapotrzebowanie to 1- lub 2-osobowe mieszkania.

Pomieszczenia tymczasowe dla niepłacących czynszu

Druga część projektu to noclegownia i pomieszczenia tymczasowe, które są skierowane do tych, którzy systematycznie od lat nie płacą za mieszkania. Zadłużenie za mieszkania w chwili obecnej to prawie 6 mln zł. Osoby, które podpisały ugody i mają zadłużenie, mogą być spokojne, jeśli je realizują. Podobnie jest z tymi mieszkańcami, którzy odpracowują zadłużenie (godzina pracy to 13 zł lub 15 zł). Ci, którzy nie płacą i mają wyroki sądowe bez uprawnienia do lokalu socjalnego, mogą się spodziewać wykwaterowania do noclegowni bądź pomieszczeń tymczasowych. Propozycja ta skierowana jest też do bezdomnych, którym gmina chce pomóc wyjść z bezdomności. W noclegowni będzie pralnia, natryski, toalety, jadalnia i świetlica. W obiekcie tym będzie także filia Ośrodka Pomocy Społecznej, która będzie prowadzić swoją działalność, a także służyć osobom starszym.

Realizacja w przyszłym roku

Gmina planuje już w listopadzie złożyć wniosek o granty do Banku Gospodarki Krajowej na budowę tych obiektów. Jest już lokalizacja i gotowa koncepcja. Przy dobrych wiatrach realizacja nastąpi w przyszłym roku – w pierwszej kolejności będą to pomieszczenia tymczasowe i noclegownia – zapowiada burmistrz.

/Informacja fb burmistrza Zbigniewa Suchyty/

Poprzedni artykułNajpierw w Pucharze Polski, a teraz w sparingu… [FOTO]
Następny artykułWycieńczony kot z obróżką czeka na właściciela