Strona główna Polityka PKW: nie będzie ciszy wyborczej, lokale zostaną zamknięte. Wybory 10 maja odwołane

PKW: nie będzie ciszy wyborczej, lokale zostaną zamknięte. Wybory 10 maja odwołane

1

Głosowanie nie może się odbyć, a w związku z tym nie będzie obowiązywała cisza wyborcza, a 10 maja lokale wyborcze pozostaną zamknięte. Polacy nie będą w najbliższą niedzielę wybierać prezydenta RP.

Państwowa Komisja Wyborcza wydała komunikat, w którym wskazuje, że podjęła wszystkie czynności, by przeprowadzić wyznaczone przez marszałek sejmu na 10 maja wybory prezydenta RP.  „W dniu 16 kwietnia 2020 r. została jednak uchwalona ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U poz. 695). Na mocy art. 102 tej ustawy zawieszone zostały obowiązki informacyjne wynikające z przepisów Kodeksu wyborczego, nałożone na wójtów i komisarzy wyborczych, ponadto przepisy dotyczące wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania, głosowania korespondencyjnego oraz głosowania przez pełnomocnika. Zawieszone zostały przede wszystkim kompetencje Państwowej Komisji Wyborczej w zakresie ustalenia wzoru karty do głosowania i zarządzenia druku kart. Pozbawienie Państwowej Komisji Wyborczej prawnych możliwości drukowania kart do głosowania sprawiło, że głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe. Karty wyborcze są bowiem warunkiem koniecznym do przeprowadzenia głosowania.” – czytamy w komunikacie z 7 maja.

„Obowiązująca regulacja prawna pozbawiła Państwową Komisję Wyborczą instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków. W związku z powyższym Państwowa Komisja Wyborcza, informuje wyborców, komitety wyborcze, kandydatów, administrację wyborczą oraz jednostki samorządu terytorialnego, że głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć.

Jednocześnie w konsekwencji powyższego nie mogą mieć zastosowania także inne przepisy Kodeksu wyborczego związane z głosowaniem, w tym:

1)      wójtowie oraz konsulowie nie przygotowują spisów wyborców;

2)    nie będzie obowiązywać tzw. cisza wyborcza, tj. zakaz prowadzenia agitacji wyborczej i podawania do wiadomości publicznej wyników sondaży dotyczących  przewidywanych zachowań wyborczych;

3)     lokale wyborcze pozostaną zamknięte.”

/opr. red./

Poprzedni artykułRanking najmniej kolizyjnych i wypadkowych miast. Jak wypadła Świdnica?
Następny artykułSkromne obchody święta patrona diecezji świdnickiej