Strona główna Temat dnia Oprawki okularów – metalowe czy plastikowe?

Oprawki okularów – metalowe czy plastikowe?

0
Stoisz przed wyborem nowych okularów? To niełatwe zadanie. Jeśli zastanawiasz się, który typ oprawek wybrać — metalowe czy plastikowe — ten tekst pomoże Ci podjąć decyzję.

Właściwy wybór oprawek okularowych jest bardzo istotny i powinniśmy poświęcić mu tyle czasu, ile potrzebujemy. Warto udać się do salonu optycznego, by zobaczyć na żywo i przymierzyć różne typy oprawek oraz zasięgnąć opinii dobrego optyka. Idealnie, jeśli będzie nam towarzyszyć zaufana osoba, która podpowie, czy nasze poszukiwania idą w dobrym kierunku.

Dlaczego wybór odpowiednich oprawek jest taki ważny? W okularach zazwyczaj spędzamy wiele czasu. Z tego powodu powinniśmy dobrze czuć się w wybranych oprawkach — chodzi zarówno o komfort fizyczny (wygoda, stabilne ułożenie oprawek), jak i psychiczny (musimy podobać się sobie w oprawkach, absolutnie nie powinny one obniżać naszej samooceny!).

Ponadto oprawki mogą nam towarzyszyć przez długi czas — miesiące, a nawet lata. Dlatego najniższa cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem. Przykładowo, okulary korekcyjne Ray Ban będą droższe od oprawek nieznanej marki, ale są wykonane z lepszych jakościowo materiałów i mogą bardziej pasować do naszych rysów twarzy. Jednak nawet wśród modeli wybranych marek znajdziesz zarówno oprawki plastikowe, jak i metalowe. Które wybrać?

Oprawki metalowe i plastikowe — wady i zalety
Oprawki metalowe dawniej były jedynymi dostępnymi na rynku. Później nadeszła moda na oprawki plastikowe. Dziś te wykonane z metalu znów stają się popularne i są coraz chętniej wybierane, zwłaszcza przez zwolenników minimalizmu i miłośników klimatów retro.

Oprawki metalowe wyglądają bardzo delikatnie i na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nietrwałe. Jednak są wykonywane z odpornych na odkształcenia i wysokie temperatury stopów metali, dzięki czemu ich żywotność jest taka, jak okularów plastikowych. Metalowe oprawy chętnie wybierają osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z okularami, bo ich delikatny obrys nie „przytłacza” rysów twarzy, a regulowane noski są bardzo wygodne. Warto jednak pamiętać, że soczewki dla osób z większą wadą są grubsze i w metalowych oprawkach mogą wyglądać nieestetycznie.

Oprawki plastikowe są lekkie i wyraziste. Zazwyczaj przyciągają także niższą ceną i rozmaitymi kolorami. Użytkownicy chwalą ich odporność na ewentualne uszkodzenia, co jest ważne np. w przypadku młodych, energicznych ludzi lub osób, które szukają okularów do czytania, często noszonych w torebce czy plecaku. Wadą okularów z plastikowymi oprawkami dla niektórych może być to, że rzucają się w oczy i nie mają regulowanych nosków.

Na które oprawki się zdecydować?
Współcześnie oprawki okularowe nie różnią się między sobą tak bardzo. Weźmy pod uwagę nasze preferencje dotyczące ich wyglądu i nasz komfort. Dobre okulary korekcyjne (np. Ray Ban) muszą być wygodne i estetyczne — w końcu, będą częścią naszego wizerunku. Wady i zalety oprawek plastikowych oraz metalowych równoważą się i o ile nie mamy dużej wady (przy której grube szkła łatwiej ukryć w oprawkach plastikowych), może zadecydować po prostu nasz gust.

Warto wiedzieć, że metalowe oprawki chętniej wybierają osoby ceniące elegancję i minimalizm oraz poszukujące klasycznego wzornictwa — choć nie zawsze. Niektóre modele oprawek metalowych zaskakują fantazyjnymi zdobieniami czy np. podwójnym mostkiem. Takie egzemplarze z pewnością przypadną do gustu osobom kreatywnym i szukającym nowości. Plastikowe oprawki chętnie wybierają osoby energiczne i wyraziste, które noszą dość mocny makijaż, nie obawiają się dodatku zwracającego uwagę i lubią wybierać intensywne kolory.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykuł„Na straganie”. Przedszkolny spektakl w sieci
Następny artykułPrzejazd na Wałbrzyskiej do (częściowego) remontu