Strona główna Wydarzenia Kwiaty urodzinowe — savoir-vivre ich wręczania

Kwiaty urodzinowe — savoir-vivre ich wręczania

1

Zbliżają się urodziny znajomej lub bliskiej ci osoby? W takim razie odśwież swoją wiedzę o kwiatach. Są uniwersalnym prezentem, który możesz wręczyć również mężczyźnie. Natomiast w przypadku kobiety jest to opcja niemal obowiązkowa. Jednak nie wszystkie kwiaty nadają się na tę okazję, podobnie jak ich barwy oraz postać, w której je wręczysz. Aby nie popełnić towarzyskiego faux pas, dobrze jest rozeznać się nieco temacie. Poniżej podpowiadamy, co jest wskazane, a na co lepiej uważać.

Jakie kwiaty najlepiej sprawdzą się z okazji urodzin?
Mimo że w dzisiejszych czasach mowa kwiatów jest w większości zapomniana, ich gatunek i kolory nadal mogą mieć znaczny wpływ na odbiór prezentu przez solenizanta. Dlatego zwracaj uwagę na to, co kupujesz, ponieważ nieświadomie możesz wywołać efekt odwrotny do zamierzonego. Najlepiej zrobisz trzymając się kilku sprawdzonych i bezpiecznych rozwiązań, którymi wyrazisz szacunek i życzliwość w stosunku do obdarowywanej osoby.

Pewnie od razu przychodzą ci na myśl róże. Są to kwiaty bardzo popularne i uniwersalne, a ponadto można z nich stworzyć naprawdę okazałe bukiety. Jednak szkopuł tkwi w tym, żeby wybrać odpowiednią barwę. Jeśli chcesz powiedzieć bliskiej osobie “wszystkiego najlepszego z okazji urodzin”, najlepszym kolorem będzie różowy lub herbaciany. Czerwony zachowaj dla ukochanego lub ukochanej, ponieważ jest symbolem miłości i pożądania. Znowu żółty zawsze był kojarzony z negatywnymi uczuciami, takimi jak zazdrość lub zdrada.

Kolejnymi kwiatami sprawdzającymi się z okazji urodzin są żonkile. Tutaj musisz jednak uważać, ponieważ są to kwiaty barwy żółtej. Najlepiej wręczaj je komuś, kto na pewno nie posądzi cię o złe intencje. Żonkile poza nieco kłopotliwym kolorem symbolizują bowiem nastanie wiosny i kojarzą się optymistycznie.

Dobrym i uniwersalnym wyborem będą również popularne tulipany. Ich mocną stroną jest ogromna paleta barw, z której możesz stworzyć oryginalne bukiety. Ponadto z tulipanami nie sposób się pomylić — są to kwiaty, które sprawdzą się w każdej okazji.

Masz wątpliwości, czy uda ci się skomponować odpowiedni bukiet? Skorzystaj z usług profesjonalnego florysty. Zazwyczaj w kwiaciarniach nie dopłaca się za samą kompozycję, a jedynie za ewentualne ozdoby np. wstążkę czy papier. Pamiętaj, że jedynie renomowane kwiaciarnie mają rzeczywiście wyszkolonych florystów, którzy ukończyli odpowiednią szkołę.

Pomyśl też o mniej popularnych gatunkach. Rocznica urodzin to świetna okazja, aby rozważyć wykorzystanie w bukiecie:

  • frezji (symbolizują zaufanie i niewinność),
  • goździków (wdzięczność),
  • lilii (szlachetność i czystość),
  • gerber (szczęście),
  • słoneczników (zabawa i ciepło; kwiaty te bardzo dobrze sprawdzą się jako          prezent dla mężczyzny).

Możesz je połączyć z tradycyjnymi gatunkami albo wykorzystać samodzielnie.

Jakich kwiatów unikać?
Kiedy idziesz na urodziny, unikaj kupowania kwiatów ogólnie kojarzonych ze smutnymi uroczystościami, np. pogrzebem. Nietaktem będzie komponowanie bukietów z kalii lub chryzantem. Solenizant mógłby poczuć się urażony, jeśli zobaczy taką wiązankę.

Ponadto nie wybieraj kolorów związanych z tego typu wydarzeniami, czyli kwiatów o barwie fioletowej. Symbolizuje ona bowiem smutek i żałobę, co raczej nie jest odpowiednim przesłaniem na urodziny. Oprócz fioletu wystrzegaj się także żółci, która — jak już pisaliśmy — ma negatywne konotacje.

Jak wręczyć kwiaty?
Z okazji urodzin najlepiej sprawdzi się tradycyjny bukiet, którego wykonanie zdecydowanie zleć floryście. Unikaj wręczania kwiatów w doniczkach, jeśli nie masz pewności, że taki prezent sprawi solenizantowi przyjemność. Na pewno nie kupuj kwiatów sztucznych lub suszonych. Mimo że często wyglądają pięknie, nie będą pozytywnie odebrane.

Jeśli chodzi o bukiet, zwyczajowo liczba kwiatów w nim zawartych powinna być nieparzysta. Możesz też wybrać ilość, która odpowiada liczbie lat solenizanta.

Niezależnie od wielkości bukietu, przed wręczeniem rozpakuj go z folii i papieru. Najlepiej zrobić to jeszcze przed wejściem do domu. Absolutnie nie wręczaj go w progu ani w korytarzu. Główki kwiatów zawsze trzymaj skierowane ku górze w momencie wręczania.

Kiedy przystępujesz do składania życzeń, najpierw trzymaj bukiet w lewej ręce i przywitaj się. Dopiero potem przełóż go do prawej ręki i wręcz razem z powinszowaniami. Możesz też rozważyć zakup butelki dobrego alkoholu. Wtedy wpierw wręczasz trunek, a następnie kwiaty.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPorażony prądem 16-latek spadł ze słupa energetycznego
Następny artykułDramat zwierząt w Głuszycy: trwają przesłuchania, nikomu nie przedstawiono jeszcze zarzutów