Strona główna Wydarzenia Świdnica Świdnicki hejnał ma już 20 lat. W rocznicę skomponowania powstała jego nowa...

Świdnicki hejnał ma już 20 lat. W rocznicę skomponowania powstała jego nowa interpretacja

4

Każdy świdniczanin z pewnością nie raz słyszał hejnał, który wybrzmiewa kilka razy dziennie z wieży ratuszowej w Rynku. Ten dźwięczny i łatwo wpadający w ucho motyw został skomponowany przez świdnickiego muzyka i kompozytora Marka Banaszczyka w roku 2000. Nieco świeższe brzmienie świdnickiemu hejnałowi postanowił ostatnio nadać inny świdnicki kompozytor, Dariusz „Mizidar” Miziarski.

29 czerwca 2000 roku Rada Miejska w Świdnicy przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia hejnału Gminy Miasta Świdnicy. 20-sekundowa melodia na trąbkę autorstwa Marka Banaszczyka rozbrzmiewa 4 razy na dobę z głośników zainstalowanych w Rynku. Kompozycja nawiązuje do piastowskich tradycji muzycznych.

Po dwudziestu latach charakterystyczny motyw wziął pod swoje palce Dariusz Miziarski, chcąc przedstawić go świdniczanom w zupełnie innej aranżacji i odsłonie muzycznej. – Chciałem dodać mu nieco podniosłości, patriotyzmu. Jest to sugestywna, swobodna stylizacja sentymentalnego poloneza. Mam nadzieję, iż moja interpretacja muzyczna na bazie motywu hejnału Marka Banaszczyka, przypadnie do gustu świdniczanom. Nazwałem go dość przewrotnie: heyNOW Świdnica! Może będzie prezentowany w niedalekiej przyszłości na oficjalnych, uroczystych wiecach w Świdnicy? Kto wie? – mówi kompozytor w rozmowie z „Wiadomościami Świdnickimi”.

Utwór został oficjalnie zaprezentowany w piątek, 3 kwietnia.

/UM Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułRzecznik Episkopatu: Niedzielę Palmową możemy obchodzić także w domach. Proponuje „wirtualną procesję z palmami”
Następny artykuł7 osób zakażonych, ponad 200 w kwarantannie. Najnowsze dane dla powiatu świdnickiego