Strona główna Wydarzenia Oznakowanie CE – wszystko co warto wiedzieć

Oznakowanie CE – wszystko co warto wiedzieć

0

Wprowadzenie wielu produktów do sprzedaży w Unii Europejskiej wymaga zgodności towaru z szeregiem norm. Poszczególne normy określone są m.in. w dyrektywach, jak rozporządzeniach. Jednym ze sposobów na weryfikację towarów pod względem zgodności z unijnym prawodawstwem jest oznaczenie CE. Czym jest i kogo dotyczy? 

Oznaczenie CE – czym jest?
Przede wszystkim oznakowane CE nie jest certyfikatem jakości. Informuje ono jedynie, że producent poddał produkt weryfikacji pod względem jego zgodności z normami bezpieczeństwa ustanowionymi poprzez obowiązujące na obszarze wspólnoty rozporządzenia oraz dyrektywy Unii Europejskiej.  Ponadto jest to jedynie forma deklaracji.

Należy również podkreśli, że poprzez zgodność towaru z unijnymi  normami rozumie się jego bezpieczeństwo w bardzo szerokim kontekście. Nie chodzi jednie o bezpieczeństwo konsumenta, ale również  m.in o takie aspekty jak emisja zanieczyszczeń, hałasu, zakłóceń elektromagnetycznych, czy też poziom zużycia energii.

Kto może wydać oznakowanie?
Oznakowanie z prawnego punktu wiedzenia może być nadane wyłącznie przez samego producenta. Nie ma możliwości nadania towarowi oznakowania  przez importera lub dystrybutora. Jednym wyjątkiem jest sytuacja, w której importer, dystrybutor zamierza wprowadzić towar pod własną marką, logiem lub znakiem towarowym.

Dlatego tak ważne jest, aby przed wprowadzeniem na rynek towaru importowanego m.in. z Chin uzyskać od producenta deklarację zgodności towaru z unijnymi wytycznymi oraz całą niezbędną dokumentację, która upoważni do umieszczenia oznakowania CE na na produkcie. O czym jeszcze warto pamiętać?

Oznakowanie CE – jak uzyskać?
Tak, jak zostało napisane oznakowanie CE może być nadana jedynie przez producenta lub podmiot gospodarczy, który podjął się wprowadzenia towaru na rynek pod własną marką.  Ponadto jest to jedynie forma deklaracji producenta. To, jak wygląda dokładnie procedura uzyskania oznakowania CE w głównej mierze zależy od kategorii wprowadzanego produktu. Obecnie jest ich 23.

W większości przypadków wystarczy, aby producent przeprowadził szereg testów na zgodność produktu z unijnymi wymaganiami we własnym zakresie. Dokładna procedura jest uzależniona od kategorii produktu. Niemniej jednak w określonych przypadkach dyrektywy i rozporządzenia wymagają od producenta współpracy z notyfikowaną jednostką certyfikującą. Co jeszcze warto wiedzieć?

Należy pamiętać, że po wprowadzeniu produktu na rynek producent jest w pełni za niego odpowiedzialny. Dlatego to w jego interesie jest przeprowadzenie szeregu wymaganych badań w niezależnych laboratoriach specjalizujących się w testowaniu towarów pod kątem ich zgodności z unijnymi wymogami. Koszt badań jest w pełni uzależniony m.in. od tak odmiennych czynników jak:

  • kategoria towaru,
  • wolumen produkcji/importu,
  • poziom przygotowania techniczno-produkcyjnego przedsiębiorstwa.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułCzwartkowe zbiórki krwi w nowym miejscu
Następny artykułPierwsze postojowe dzisiaj na kontach. 14 milionów złotych na Dolny Śląsk