Strona główna Wydarzenia Na Dolnym Śląsku ruszają punkty drive-thru z testami na obecność koronawirusa

Na Dolnym Śląsku ruszają punkty drive-thru z testami na obecność koronawirusa

0

W Wołowie rozpoczął pracę pierwszy na Dolnym Śląsku mobilny punkt, w którym badane będą osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Pilotażowy program to odpowiedź na zmieniającą się sytuację w regionie, a także uzupełnienie dla karetek wymazowych. Celem działań jest odciążenie izb przyjęć, zmniejszenie ryzyka zakażenia pacjentów oraz przyspieszenie procesu pobrania wymazu.

Dzięki metodzie drive-thru kontakt pomiędzy badanym a personelem medycznym będzie ograniczony do niezbędnego minimum. Proces przebiegać będzie w kilku krokach. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna kwalifikuje osoby, które mają zostać poddane badaniu i udziela kompleksowej informacji jak przebiegać będzie cały proces, przekazując szczegółową instrukcję. Następnie badany przyjeżdża własnym samochodem we wskazane miejsce, w wyznaczonym terminie, a obsługa punktu drive-thru zabezpieczona środkami ochrony osobistej pobiera wymaz przez otwarte okno pojazdu – opisuje Aleksandra Osman, rzecznik wojewody dolnośląskiego.

Badany przez cały czas pozostaje w swoim samochodzie, a po kilku minutach może wrócić do miejsca zamieszkania i oczekiwać na wynik. Badanie jest bezpłatne. Skorzystać z niego będą mogły wyłącznie osoby, które wcześniej zostały zarejestrowane i zakwalifikowane do badania przez PSSE.

Wdrażamy nowe rozwiązania, by maksymalizować efekty naszych działań w walce z koronawirusem. Uruchamiamy na Dolnym Śląsku mobilne punkty drive-thru, usprawniając proces pobrania wymazu i odciążając izby przyjęć. W ten sposób zmniejszamy także ryzyko zakażania – mówi wojewoda Jarosław Obremski. – Podejmujemy również inne działania by jak najszybciej wykonywać badania. Już w poniedziałek uruchamiamy kolejne zespoły karetek wymazowych w Wałbrzychu i Kłodzku. Prowadzimy nabory na ratowników medycznych, tworzymy izolatoria, a przy szpitalach stawiamy polowe izby przyjęć – dodaje wojewoda. W najbliższych dniach planowane jest otwarcie kolejnych mobilnych punktów na Dolnym Śląsku.

W województwie funkcjonuje obecnie 6 karetek wymazowych, a od poniedziałku ich liczba wzrośnie do 8. Również w poniedziałek planowane jest otwarcie kolejnego izolatorium we Wrocławiu, które przeznaczone będzie przede wszystkim dla osób z podejrzeniem zakażeniem SARS-CoV-2.

/DUW, opr. mn/

Poprzedni artykułCzeski konsul o problemach z przewiezieniem ciała Viktora Dusila do kraju
Następny artykułZdaniem trenera zdali egzamin na czwórkę z plusem