Strona główna Polityka Marszałek województwa apeluje do premiera w sprawie pracowników transgranicznych

Marszałek województwa apeluje do premiera w sprawie pracowników transgranicznych

0

Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o umożliwienie mieszkańcom terenów przygranicznych codziennego przekraczania granicy w celu wykonywania obowiązków zawodowych.

fot. Straż Graniczna

Dzisiejsza sytuacja spowodowana epidemią wirusa SARS-CoV-2 nakłada na samorządy ogromny ciężar związany z koniecznością ponownego uruchomienia i rozpędzenia gospodarki, a także zachowania miejsc pracy dla tysięcy Polaków. Samorząd Województwa Dolnośląskiego podejmuje wiele inicjatyw na rzecz walki z kryzysem, jednak aby pomoc oferowana mieszkańcom regionu byle kompletna, oczekujemy wsparcia ze strony Rządu RP. Dlatego zwracam się do Pana z prośbą o umożliwienie mieszkańcom terenów przygranicznych codziennego przekraczania granicy w celu wykonywania obowiązków zawodowych – pisze Cezary Przybylski.

Województwo dolnośląskie graniczy z Republiką Czeska oraz Republiką Federalną Niemiec i od wielu lat szczyci się partnerskimi kontaktami z tymi krajami. Efektem dobrych relacji jest to, że kilkanaście tysięcy Dolnoślązaków pracuje na co dzień w Czechach i Niemczech. W ten sposób przyczyniają się nie tylko do umacniania dobrych relacji między partnerskimi regionami, ale także do polepszania kondycji swoich przedsiębiorstw na rynku – przypomina marszałek.

Funkcjonujące dziś obostrzenia dotyczące przekraczania granic i obowiązku kwarantanny spowodowały, że wielu mieszkańców regionu nie ma dziś możliwości codziennej pracy zarobkowej. Jednocześnie część zarówno czeskich, jak i niemieckich zakładów odzyskała możliwość prowadzenia swoich działalności, ale jest to niemożliwe z uwagi na brak pracowników z Polski. Przywrócenie możliwości przekraczania granicy w celach zarobkach pozwoli na zachowanie tysięcy miejsc pracy i uratuje byt wielu polskich rodzin. Jednocześnie pomoże w procesie odmrażania gospodarek zarówno Polski, Czech jak i Niemiec – zaznacza Przybylski w apelu skierowanym do premiera.

/UMWD, opr. mn/

Poprzedni artykułJakie wzory sukienek są najmodniejsze tej wiosny?
Następny artykułHarcerze przekazali policjantom kolejne maseczki ochronne