Strona główna Wydarzenia Jak ustalić przyczynę zawilgocenia budynku?

Jak ustalić przyczynę zawilgocenia budynku?

0

Wilgoć znajdująca się w budynku może być niebezpieczna dla zdrowia. Oczywiste jest, że niemal wszystkie kluczowe elementy konstrukcyjne są narażone na działanie wody. Z tego względu wykonywane są zaawansowane izolacje, które mają chronić przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Bywa jednak tak, że po czasie przestają one spełniać swoje zadanie. Przyczyn takiego zjawiska może być wiele, a więc niezbędne jest indywidualne podejście do sprawy.

Najczęstsze przyczyny wilgoci
Za gromadzenie się wilgoci w budynku bardzo często odpowiada nieszczelny dach. Nawet niewielkie zacieki nie są mile widziane. W niektórych przypadkach ich zlokalizowanie jest trudne. Nierzadko problemem okazuje się niewłaściwie zaprojektowany system odprowadzania wód opadowych. Wszelkie niedociągnięcia blacharskie mogą doprowadzić do przenikania wilgoci oraz wody.

Nie można wykluczyć tego, że wilgoć pochodzi z wnętrza budynku. Kluczowe znaczenie ma izolacja termiczna ścian. Zazwyczaj niepożądane efekty pojawiają się zimą, gdy woda skrapla się na skutek oddziaływania ogrzewanego, a jednocześnie cieplejszego powietrza. Brak optymalnej wentylacji również sprzyja gromadzeniu wilgoci – wbrew pozorom dzieje się to nie tylko w łazience.

Sposoby zwalczania wilgoci
Z wilgocią można walczyć na wiele różnych sposobów. Najważniejsze jest jednak to, aby ustalić jej przyczynę. Coraz więcej osób stawia na ekspertyzy budowlane, dzięki którym można poznać również inne powstałe usterki. Warto dodać, że z takiej usługi mogą skorzystać nawet osoby prywatne. Wystarczy jedynie znaleźć godne zaufania przedsiębiorstwo (np. Awariebudowlane.pl).

Najłatwiejszym sposobem eliminacji wilgoci jest wietrzenie pomieszczeń. Należy jednak wiedzieć, że omawiana metoda sprawdza się wyłącznie wtedy, gdy przegrody budowlane nie są zbyt grube. Nie ma możliwości samoczynnego osuszenia wnętrza np. po zalaniu. W takim przypadku wykorzystuje się nowoczesny sprzęt, który znacząco przyspiesza przebieg prac, a jednocześnie zwiększa ich efektywność.

Eliminacja pleśni
Ekspertyzy budowlane polecane są nawet w przypadku, gdy poziom zawilgocenia nie jest zbyt wysoki. Spore zagrożenie stanowi korozja biologiczna. Nie należy dopuścić do rozwoju pleśni, czy też grzybów. Negatywnie oddziałują one na układ oddechowy, a nawet wykazują działanie rakotwórcze.

Pleśń bardzo często powraca. Właśnie dlatego nie można jej usunąć bez zastosowania specjalistycznych środków. Lepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom, którzy posiadają niezbędne doświadczenie.

Ekspertyzy budowlane od Awariebudowlane.pl – http://awariebudowlane.pl/ekspertyzy-i-opinie

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułDobre odżywki do włosów
Następny artykułBędą utrudnienia na przejazdach w Burkatowie