Strona główna Wydarzenia Czym jest i jak działa rekuperacja?

Czym jest i jak działa rekuperacja?

0

W wielu domach montowany jest system wentylacyjny. Na rynku dostępne są różne rozwiązania. Sporą popularnością w ostatnim czasie cieszy się system rekuperacyjny. Czym właściwie on jest i na jakiej zasadzie działa?

Czym jest rekuperacja?
Rekuperacja jest systemem wentylacji mechanicznej umożliwiającej odzyskanie ciepła. Jest to system stanowiący przeciwieństwo tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. W przypadku tej drugiej działanie polega na zasysaniu powietrza, które wytwarzane jest przez kominy. Rozwiązanie to obarczone jest jednak wadami. Przede wszystkim mowa tu o ochładzaniu pomieszczeń oraz braku możliwości usunięcia wilgoci. Inaczej jest w przypadku rekuperacji. Tu wentylacja opiera się na ruchu powietrza, które wytwarzane jest przez urządzenie określane jako rekuperator. Urządzenie to pozwala na kontrolę ruchu powietrza nawiewowego z pomieszczeń, a tym samym umożliwia odzyskiwanie ciepła. Innymi słowy, rekuperacja polega na wymianie brudnego i zużytego powietrza na powietrze świeże i czyste. Przy tym pozwala na odzyskanie części zgromadzonego ciepła.

Jak działa rekuperacja?
Sercem rekuperacji jest wspomniany rekuperator. Urządzenie to wciąga powietrze w dwóch kierunkach. Pierwszy strumień stanowi powietrze świeże i czyste. Zaciągane jest ono z zewnątrz budynku. Drugi strumień stanowi powietrze brudne i zużyte. Te zaciągane jest z wnętrza budynku. Wchłaniane jest ono przez kratki w ścianach w pomieszczeniach. Oba strumienie powietrza spotykają się ze sobą właśnie w rekuperatorze. Podkreślić jednak trzeba, że oba te strumienie powietrza oczywiście nie mieszają się ze sobą. Zużyte powietrze przepuszczane jest przez wymiennik, w którym zostawia swoje ciepło. Natomiast strumień świeżego powietrza przejmuje to ciepło. Zużyte powietrze odprowadzane jest na zewnątrz budynku, natomiast świeże nawiewane jest do pomieszczeń. Co ważne, rekuperacja pozwala nie tylko na ogrzanie świeżego powietrza. Pozwala także na jego oczyszczenie. Przede wszystkim ze wszelkiego rodzaju alergenów i innych zanieczyszczeń. Można zatem powiedzieć, że powietrze nawiewane przez system rekuperacji jest zdrowsze od tego naturalnie dostającego się do domu przez okna.

Rekuperacja a zdrowie
Jak można się zatem domyśleć, system rekuperacji pozytywnie wpływa na zdrowie domowników. Rekuperacja systematycznie oczyszcza i filtruje powietrze jakie dostaje się z zewnątrz do pomieszczeń. System rekuperacyjny polecić można zatem przede wszystkim tym osobom, które borykają się z różnego rodzaju alergiami oraz problemami z układem oddechowym. Rekuperacja może znacznie podnieść komfort życia tych osób.

”WOJWENT” Wieloch spółka jawna

www.wojwent.com

[email protected]

GSM: 662219907 ul. Leśna 12; 42-165 Lipie k/Częstochowa

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułWojciech Murdzek oficjalnie powołany na stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego
Następny artykułKoronawirus w powiecie świdnickim: trzy osoby z podejrzeniem zakażenia