Strona główna Sport Piłka ręczna To koniec ligowych zmagań. Czy odbędą się chociaż baraże?

To koniec ligowych zmagań. Czy odbędą się chociaż baraże?

0

Tej decyzji można się było spodziewać. Po Superlidze, także rozgrywki w niższych ligach piłkarzy ręcznych zostały uznane za zakończone w sezonie 2019/2020. Komunikat w tej sprawie wydał Związek Piłki Ręcznej w Polsce w poniedziałek, 30 marca.

Pandemia koronawirusa sparaliżowała życie na całym świecie. Niestety, także i sport zszedł na dalszy plan. Przez jakiś czas łudziliśmy się, że sytuacja dość szybko wróci do normy, ale jak widać czekają nas trudne nie dni, tygodnie, a prawdopodobnie miesiące… W skrócie: nie ma spadków z Superligi, I ligi i II ligi, ale są awanse. W II lidze tyczy się to mistrzów poszczególnych grup. Dodatkowo ZPRP liczy, że uda się zorganizować baraże o awans do wyższych lig. W naszej grupie oznacza to przepustkę do I ligi dla Szczypiorniaka Gorzyce Wielkie i baraże – najprawdopodobniej dla GOKiS-u Kąty Wrocławskie. ŚKPR Świdnica zakończył sezon na świetnym trzecim miejscu, będąc przy tym najmłodszą drużyną w lidze! Przypomnijmy, że wcześniej zapadła już decyzja o zakończeniu rozgrywek młodzieżowych.

Pełna treść komunikatu ZPRP:
Ze względu na aktualną sytuację związaną z rozprzestrzeniającym się koronawirusem SARS-CoV-2 i wprowadzeniem stanu epidemii w Polsce, Zarząd Związku Piłki Ręcznej w Polsce podjął Uchwałę nr 12/20 w sprawie zakończenia rozgrywek I i II ligi w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn w sezonie 2019/2020, z zachowaniem aktualnej klasyfikacji rozgrywek.

Jednocześnie w związku z powyższym dokonane zostały zmiany treści „Regulaminu rozgrywek I ligi w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn w sezonie 2019/2020” oraz „Regulaminu rozgrywek II ligi w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn w sezonie 2019/2020” dotyczące zasad awansów i spadków.

Podjęto decyzję o braku spadków do niższych klas rozgrywkowych, a sprawy awansów zostały rozstrzygnięte w następujący sposób:

1. Dla drużyn, które w rozgrywkach I Ligi Kobiet w sezonie 2019/2020 zajęły I miejsce w grupie A (SPR Sambor Tczew) i grupie B (Korona Handball Kielce) zarządza się baraż według zasad opisanych w „Regulaminie rozgrywek I ligi w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn w sezonie 2019/2020”.

2. Dla drużyn, które w rozgrywkach I Ligi Mężczyzn w sezonie 2019/2020 zajęły I miejsce w grupie A (MKS Nielba Wągrowiec), grupie B (KPR Ostrovia Ostrów Wlkp.) oraz grupie C (KPR Legionowo) zarządza się turniej barażowy według zasad opisanych w „Regulaminie rozgrywek I ligi w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn w sezonie 2019/2020”.

3. Zgodnie ze znowelizowanym „Regulaminem rozgrywek I ligi w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn w sezonie 2019/2020” tylko zwycięzcy rozgrywek barażowych uzyskują prawo sportowego awansu do PGNiG Superligi kobiet i mężczyzn w sezonie 2020/2021.

4. Drużyny, które w rozgrywkach II Ligi Kobiet i Mężczyzn w sezonie 2019/2020 zajęły w swoich grupach I miejsca, uzyskują bezpośredni awans do rozgrywek I Ligi w sezonie 2020/2021.

Terminy rozgrywek barażowych określonych w pkt. 1 i pkt. 2 zostaną podane zainteresowanym w późniejszym czasie. Dla drużyn uczestniczących w rozgrywkach I Ligi Kobiet i Mężczyzn w sezonie 2019/2020 w związku z przedwczesnym zakończeniem rozgrywek przewidziana jest bonifikata w opłacie licencyjnej na sezon 2020/2021.

/ŚKPR/