Strona główna Wydarzenia Strzegom Strzegomska biblioteka z „czytakiem” dla osób niewidomych i słabowidzących

Strzegomska biblioteka z „czytakiem” dla osób niewidomych i słabowidzących

0

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Strzegom przystąpiła do projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2019” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca. Projekt jest dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach projektu biblioteka otrzymała nieodpłatnie urządzenie, które jest przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabowidzące. Czytak 4 – to urządzenie odpowiednie dla wymagających czytelników, którzy mogą dzięki niemu słuchać książek w różnych formatach, a także korzystać z dyktafonu i zegara.

Na podstawie umowy użyczenia strzegomska biblioteka będzie mogła wypożyczać urządzenie osobom niepełnosprawnym, a w ramach porozumienia Stowarzyszenie „Larix” udostępniło 22 216 książek mówionych. Dzięki wsparciu ministra kultury, czytelnicy z dysfunkcją wzroku będą mieć łatwiejszy dostęp do książek nagranych w postaci audiobooków.

Stowarzyszenie „Larix” od 2007 roku zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych przeznaczonych dla osób niewidomych i słabo widzących. We współpracy ze Stowarzyszeniem biblioteka będzie wciąż powiększać księgozbiór o nowe ciekawe pozycje książkowe. Ze spisem obecnie dostępnych książek można się zapoznać pobierając katalog.

/BPMiG Strzegom, opr. mn/

Poprzedni artykułNad zalewem staną kaczkomaty?
Następny artykułOgraniczone wizyty w szpitalu, zapasy na pogotowiu. Czy Świdnica jest gotowa na koronawirusa?