Strona główna Wydarzenia Koleje Dolnośląskie gotowe na koronawirusa? Częstsze sprzątanie pociągów, będą dozowniki z płynem...

Koleje Dolnośląskie gotowe na koronawirusa? Częstsze sprzątanie pociągów, będą dozowniki z płynem do dezynfekcji

0

Koleje Dolnośląskie zapowiedziały podjęcie szereg działań celem zminimalizowania ryzyka wystąpienia i rozprzestrzenienia się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa.

Zgodnie z wytycznymi służb sanitarnych i Urzędu Transportu Kolejowego, cały tabor Kolei Dolnośląskich będzie poddawany wzmożonej ilości sprzątań i dezynfekcji. Zarazem wszystkie pociągi KD zostały wyposażone w środki ochronne w postaci jednorazowych maseczek i rękawiczek. Planujemy także w najbliższym czasie wyposażyć każdy pojazd w dozowniki z płynem do dezynfekcji, z których będą mogli korzystać wszyscy obecni na pokładzie. Aby dokonać chociażby krótkiego przewietrzenia pokładów, na każdym przystanku będą otwierane wszystkie drzwi w pociągach – wyjaśnia Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

W oparciu o wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia, przewoźnik przygotował procedurę określającą postępowanie w sytuacji kryzysowej na pokładzie pociągu. – Uruchomiona ona zostanie albo w przypadku zaobserwowania przez obsługę pociągu osoby, której objawy są na tyle ostre i charakterystyczne, że mogą świadczyć o zakażeniu koronawirusem, albo zgłoszenia się takiej osoby do drużyny konduktorskiej. Procedura określa m.in. sposób powiadamiania służb ratowniczych, ustalania miejsca zatrzymania pociągu, by zapewnić dojazd dedykowanej karetki oraz metody odizolowania takiego podróżnego, aby zminimalizować ryzyko jego kontaktu z innymi osobami przebywającymi w pociągu – opisuje Rodak.

Równocześnie chcielibyśmy poinformować, iż kierownicy pociągów, konduktorzy oraz maszyniści zostali zapoznani z procedurami, posiadają wszelkie informacje o zagrożeniach związanych z koronawirusem oraz że w trosce o bezpieczeństwo pasażerów, jak i swoje własne, zobowiązani zostali przez Zarząd KD do ich rygorystycznego stosowania w praktyce. Dlatego apelujemy do podróżnych o bezwzględne stosowania się do ich poleceń. Zwracamy się również z apelem do podróżnych, którym z racji objawów grypopodobnych konduktorzy zasugerują założenie maseczki, aby to uczynili. Taka propozycja ze strony drużyny konduktorskiej jest wyrazem dbałości o bezpieczeństwo wszystkich obecnych na pokładzie, gdyż maseczka, jako środek ochronny, znacząco minimalizuje ryzyko rozsiania drobnoustrojów i wirusów – wskazuje rzecznik przewoźnika.

/Koleje Dolnośląskie, opr. mn/

Poprzedni artykułInternet mobilny czy stacjonarny?
Następny artykułJak ciekawie wykorzystać kwiaty sztuczne?