Strona główna Wydarzenia Jaki monitoring wybrać do domu?

Jaki monitoring wybrać do domu?

0

Bezpieczeństwo domu i jego otoczenia coraz częściej jest priorytetem podczas nowych inwestycji. Dlatego nie dziwią nas już zaawansowane systemy alarmowe zainstalowane w domach mieszkalnych. Najlepszym uzupełnieniem systemów alarmowych jest monitoring do domu.

Dlaczego warto zainwestować w monitoring do domu?
W porównaniu do samego alarmu, kamery dają duże większe możliwości zapobiegania włamaniom i rozbojom. Przede wszystkim jednak pozwalają poznać dużo więcej informacji na temat zdarzenia, jeśli do niego doszło. Nagrania z kamer mogą pomóc ustalić wizerunek włamywaczy, numer rejestracyjny pojazdu, co dokładnie zniknęło z domu itd. To dużo szerszy zakres działań niż daje sam system alarmowy, który ostrzega nas dopiero kiedy do zdarzenia już doszło. Na nowych osiedlach mieszkaniowych monitoring jest już standardem, podobnie jak rozwiązania z zakresu automatyki budynkowej. To podstawa bezpieczeństwa zarówno jeśli chodzi o ludzi, jak i mienie.

Czy monitoring do domu jest drogi?
Zakup urządzeń monitoringu wiąże się z koniecznością wydania kilku tysięcy złotych. Jest to dość wysoki jednorazowy koszt, lecz należy traktować go w kategorii długoterminowej inwestycji. Dobrej jakości urządzenia będą służyć nam wiele lat. Wydane pieniądze zwracają się w postaci większego bezpieczeństwa i możliwości ustalenia sprawcy włamania. Ponadto kamery pełnią funkcję odstraszającą, więc mogą zapobiec włamaniu.

Cena monitoringu to podstawowe kryterium przy wyborze, ale równie ważne są jego funkcje. Kamery powinny być dyskretne i dopasowane do warunków, w których będą pracować (monitoring wewnętrzny lub zewnętrzny). Trzeba także wziąć pod uwagę obszar, który mają obserwować oraz dodatkowe funkcje, takie jak podczerwień, możliwość przesyłania obrazu zdalnie itd. Ponadto ważna jest technologia, w której pracuje system, a tu wyróżniamy monitoring analogowy i monitoring megapikselowy IP. W dalszej części artykułu znaleźć można krótką charakteryzację każdego z nich.

Monitoring analogowy
Monitoring analogowy jest tańszym rozwiązaniem, ale jakość obrazu jest dużo niższa niż w przypadku kamer IP, więc kamery analogowe wybierane są głównie do biura, fabryk i innych zakładów przemysłowych. Maksymalna rozdzielczość to tylko 704×574 pikseli, co nie wystarczy dostrzec szczegóły ludzi i obiektów, takich jak twarze czy tablice rejestracyjne, lecz wystarczy aby dać ogólny obraz otoczenia.

W przypadku monitoringu dla domu kamery analogowe trzeba rozmieścić w punktach newralgicznych, takich jak otoczenie drzwi, okien, bramy wjazdowej, na tyłach posesji oraz przy balkonie i tarasie. Poza kamerami, ważny jest także rejestrator monitoringu domowego, czyli urządzenie, na którym będą zapisywać się nagrania. Rejestratory domowe wyposażone są zazwyczaj w jeden dysk twardy obsługujący wszystkie kamery.

Monitoring IP w domu
Monitoring do domu typu IP to nowoczesne urządzenia bazujące na technologii cyfrowej. Samo rozmieszczenie kamer projektuje się podobnie jak w przypadku kamer analogowych. Różnica polega na dużo wyższej rozdzielczości otrzymywanego obrazu, dzięki czemu kamer może być mniej. Z kolei wyższa jakość plików wymaga zastosowania rejestratora z dyskiem o większej pojemności.

Oprócz rejestratora filmy z kamer IP można nagrywać także na komputer, lecz potrzeba do tego specjalnego oprogramowania. Koszt zainstalowania systemu monitoringu IP dla domu jest wyższy niż analogowego, lecz w zamian oferuje on niespotykaną wcześniej szczegółowość obrazu. To bardzo ważny argument w walce o bezpieczeństwo rodziny oraz naszego dorobku.

Kamery, alarmy i wiele więcej produktów do zabezpieczenia domu dostępne są w sklepie Montersi.pl

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułNie obawiaj się remontu – wystarczy, że zaplanujesz swoją pracę
Następny artykułPożar hali przy Fabrycznej. Ewakuowano pracowników [FOTO]