Strona główna Temat dnia Ibuprofen czy paracetamol. Jest rekomendacja WHO.

Ibuprofen czy paracetamol. Jest rekomendacja WHO.

0

Po kilkudniowej debacie jest rekomendacja Światowej Organizacji Zdrowia w sprawie leków przeciwgorączkowych, jakie lepiej zażywać podczas gorączki przy podejrzeniu zakażeniu koronawirusem. Wskazanie – paracetamol.

– Są już nowe prace badawcze, z których wynika, że stosowanie ibuprofenu wiąże się z wyższą umieralnością. Naukowcy starają się wyjaśnić sytuację. W razie wątpliwości radzimy stosować paracetamol zamiast ibuprofenu – powiedział rzecznik WHO Christian Lindmeier podczas rozmowy z dziennikarzami w Genewie. Lindmeier zaznaczył też, że jego słowa odnoszą się wyłącznie do przyjmowania tego środka bez zalecenia lekarza.

Lekarze ostrzegają osoby chorujące przewlekle przed samodzielnym odstawianiem leków przeciwzapalnych, które są dla niektórych jedyną dostępną opcją leczenia. Wskazują też na ryzyko przedawkowania paracetamolu. Przyjęcie zbyt dużej dawki tego leku może doprowadzić do uszkodzenia wątroby (maksymalna dawka dobowa podawana przez producentów wynosi 4 g). Do zatrucia u osób zdrowych dochodzi po przekroczeniu dawki powyżej 10 g. Na toksyczne działanie paracetamolu szczególnie wrażliwe są osoby obciążone przewlekłymi chorobami wątroby i innymi chorobami ogólnoustrojowymi. Bardzo niebezpieczne może być dla nich już przyjęcie 6 g tej substancji czynnej.

/za onet.pl/

Poprzedni artykułZderzenie na ul. Towarowej, kolizja w Bronówku
Następny artykułKolejne przypadki zarażenia koronawirusem. Jaka sytuacja na Dolnym Śląsku?