Czynne sklepy spożywcze, drogerie i apteki, nieczynne sklepy odzieżowe, obuwnicze i restauracje. Tak wyglądają centra handlowe, w tym Galeria Świdnicka, po ogłoszeniu na terenie Polski stanu zagrożenia epidemicznego.
Stan zagrożenia epidemicznego został formalnie wprowadzony 14 marca. – Zgodnie z ustawą, jest to stan pozwalający nakładać dodatkowe ograniczenia, które są niezbędne by powstrzymać rozprzestrzenię się wirusa – wyjaśniał podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Zgodnie z decyzją rządu tymczasowo zostanie przywrócona kontrola graniczna – od 15 marca na 10 dni, z możliwością przedłużenia, wprowadzony zostaje zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców, osoby powracające z zagranicy muszą przejść dwutygodniową kwarantannę domową, zawieszone zostały międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe, krajowy transport autobusowy, lotniczy i kolejowy działa normalnie, wprowadzono zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób, w tym zgromadzeń państwowych i religijnych. Wprowadzone przepisy określają, że sklepy, które znajdują się poza galeriami handlowymi będą otwarte, natomiast restauracje, bary i kawiarnie będą mogły prowadzić tylko działalność na dowóz i na wynos.
W samym rozporządzeniu wydanym przez ministra zdrowia wyszczególniono, że w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m² ustanawia się czasowe ograniczenie:
- handlu detalicznego najemcom powierzchni handlowej, których przeważająca działalność polega na handlu: a) wyrobami tekstylnymi, b) wyrobami odzieżowymi, c) obuwiem i wyrobami skórzanymi, d) meblami i sprzętem oświetleniowym, e) sprzętem radiowo-telewizyjnym lub sprzętem gospodarstwa domowego, f) artykułami piśmiennymi i księgarskimi;
- prowadzenia działalności gastronomicznej i rozrywkowej.
/mn/
fot. Dariusz Nowaczyński