Strona główna Wydarzenia Świdnica Barokowe freski świdnickiej katedry odzyskują blask

Barokowe freski świdnickiej katedry odzyskują blask [FOTO]

6

Konserwatorzy z bogatym doświadczeniem przywracają blask kolejnym malowidłom świdnickiej katedry. Właśnie zakończył się remont sklepienia i ścian w prezbiterium. Prace trwały blisko 2 lata i można podziwiać ich efekt.

fot. Parafia katedralna pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy

Aktualnie przy wsparciu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura Środowiska 2014-2020, konserwatorzy przygotowują się do renowacji malowideł znajdujących się w pierwszej części nawy głównej – wyjaśniają duchowni z parafii katedralnej. To element zadania o nazwie „Konserwacja, rewitalizacja i digitalizacja barokowego wnętrza gotyckiej Katedry Świdnickiej”.

Prace w nawie głównej prowadzone będą na wysokości 25 metrów, a wykonają je konserwatorzy i konserwatorki z krakowskiej Firmy Konserwatorskiej Piotr Białko. Renowacja rozpocznie się od zdjęcia przemalowań, którym zostały poddane freski w XX wieku. – To żmudna praca, ale bardzo satysfakcjonująca, bo dociera się do oryginału, który oczarowuje finezją, delikatnością i zaskakuje często kolorystyką. Malowidła są bardzo zniszczone, dlatego sporo czasu zajmie ich rekonstrukcja – zaznaczają przedstawiciele parafii.

/Parafia katedralna pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy, opr. mn/

Poprzedni artykułPoszukiwany koordynator dla szpitala w Świdnicy
Następny artykułSpłonęła koparka w wyrobisku [FOTO]