Strona główna Wydarzenia Z wizytą w sklepie akwarystycznym. Bez czego nie zaczniesz swojej przygody?

Z wizytą w sklepie akwarystycznym. Bez czego nie zaczniesz swojej przygody?

0

Własne domowe akwarium daje możliwość całorocznego dostępu do fascynującego podwodnego życia. Sprawdź, czego Ci potrzeba do założenia pierwszego akwarium słodkowodnego.

Początkujący akwarysta może łatwo pogubić się w gąszczu wszelakich rozwiązań dostępnych na rynku. Dlatego też przygotowaliśmy krótką listę, która ułatwi usystematyzowanie wiedzy i jasno wskaże, które sprzęty są na początek absolutnie niezbędne.

Pierwsze zakupy w sklepie akwarystycznym powinny uwzględniać nabycie sprzętów takich jak:

  • zbiornik – na dobry początek zdecydowanie wystarczy typowy zbiornik o pojemności 60 litrów; w miarę rozwoju wiedzy i pogłębiania zainteresowań, można go zawsze zamienić na większy; bardziej doświadczeni pasjonaci chętnie sięgają też po akwarium na zamówienie, które dokładnie spełnia ich oczekiwania co do wymiarów i kształtu; tego typu indywidualne dyspozycje co do gabarytów zbiornika i zlecenie wykonania akwarium na zamówienie przyjmuje wyspecjalizowany internetowy sklep akwarystyczny plantica.pl;
  • żwirek – po jego zakupieniu należy go jeszcze dokładnie przepłukać, aby pozbyć się zanieczyszczeń;
  • podłoże wraz z substratem – ułatwi bujny wzrost roślinom akwariowym;
  • rośliny akwariowe – na początek warto sięgnąć po gatunki, które nie wymagają zbyt dużej opieki i rygorystycznych warunków do wzrostu; rośliny przed sadzeniem należy wyjąć z koszyczków; warto też roślinkom delikatnie podciąć korzenie; liście pływające po powierzchni wody można wyłowić przy użyciu siatki do ryb;
  • kamienie i korzenie – dla dekoracji, a także jako schronienie dla ryb; zdecydowanie najładniej prezentują się naturalne dodatki utrzymane w neutralnej kolorystyce.

Jakie sprzęty są potrzebne do życia roślinom i rybom?
Do niezastąpionych sprzętów, które muszą znaleźć się w akwarium, należą:

  • grzałka z termoregulatorem – niezbędna do utrzymania stałej temperatury wody w zbiorniku; grzałkę warto umieścić w zbiorniku jeszcze przed zasadzeniem w nim roślin – wtedy łatwiej ją zamaskować; optymalna temperatura w akwarium słodkowodnym to 22 stopnie Celsjusza;
  • filtr – zapewnia czystość wody; warto zdecydować się na model, który pracuje bardzo cicho oraz wydajnie;
  • oświetlenie – gwarantuje odpowiedni poziom światła niezbędnego do dobrego samopoczucia ryb oraz prawidłowego wzrostu roślin.

Zakup i adaptacja ryb akwariowych. O czym warto pamiętać?
Decyzja o wyborze gatunku ryb do akwarium powinna być zdeterminowana wielkością zbiornika oraz obecnością w nich innych gatunków. Niektóre typy stworzeń mogą ze sobą mocno rywalizować, a nawet się wzajemnie zwalczać. Akwariowych konfliktów lepiej zatem unikać. Decydując się na rybki ławicowe, warto nabyć co najmniej 5-7 egzemplarzy – nie tylko dla ciekawych efektów wizualnych, ale także dobrego samopoczucia stworzeń. W razie wątpliwości profesjonalna obsługa sklepu na pewno chętnie doradzi gatunki odpowiednie dla początkującego akwarysty.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułBieg „Tropem Wilczym” w Świdnicy
Następny artykułZderzenie na łączniku