Strona główna Wydarzenia Partnerstwo publiczno-prywatne. Czym jest i kiedy mamy z nim do czynienia?

Partnerstwo publiczno-prywatne. Czym jest i kiedy mamy z nim do czynienia?

0

Duże umowy to szansa na duży zysk, ale również proporcjonalne ryzyko. Nie inaczej jest w przypadku umów realizowanych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Wprawdzie skala takiego przedsięwzięcia może być istotna dla przyszłego rozwoju naszej firmy, jednak z drugiej strony dobrze jest mieć kogoś, kto pomoże nam w kwestiach prawnych. Czym dokładnie jest PPP i jak sobie z nim radzić?

1. Czym jest partnerstwo publiczno-prywatne?
2. Kto obsługuje prawnie działania w ramach PPP?
3. Czy warto zatrudnić prawnika do obsługi umów PPP?

Czym jest partnerstwo publiczno-prywatne?
Pod hasłem „partnerstwo publiczno prywatne” kryje się nic innego, jak umowa, zazwyczaj długoterminowa, zawarta pomiędzy przedstawicielem sektora publicznego, a sektorem prywatnym. Jest to jednocześnie kontrakt, z którego każda ze stron wynosi wymierne korzyści, zależne od poziomu zaangażowania w projekt. Działanie takie ma na celu wsparcie rozwoju inwestycji publicznych, dzięki czemu jest możliwa szybsza ich realizacja. Przykładem takiego partnerstwa może być realizacja budowy infrastruktury w postaci drogi publicznej, zlecona przez lokalne władze, a realizowana przez prywatną firmę.

Kto obsługuje prawnie działania w ramach PPP?
Zanim mamy możliwość w ogóle zawrzeć taką umowę, musi zostać zarządzony przetarg. Pod tym względem wszelkie kwestie prawne i formalne pozostają po stronie publicznej – zlecającej wykonanie określonej pracy. Z kolei przedsiębiorstwa, które do przetargu przystąpią, muszą dopełnić warunków formalnych, aby ich oferta w ogóle została wzięta pod uwagę. Partnerstwo publiczno-prywatne obejmuje zwykle duże inwestycje i projekty, w związku z czym warto jest zadbać o to, aby zarówno oferta do przetargu, jak i ostateczna umowa zabezpieczały w pełni nasze interesy pod względem prawnym. Inaczej zamiast zysku możemy w ostatecznym rozrachunku zacząć notować straty.

Czy warto zatrudnić prawnika do obsługi umów PPP?
Ponieważ umowa w ramach PPP to duża i poważna sprawa, zatrudnienie prawnika do obsługi takiego zlecenia jest więcej niż dobrym pomysłem. Z jednej strony zyskujemy spokój ducha dzięki temu, że aspektami prawnymi zajmie się dla nas osoba, która umie i wie, jak to zrobić, z drugiej – możemy w pełni skupić się na realizacji projektu, zamiast na kwestiach pobocznych, co sprawia że łatwiej nam będzie dotrzymać terminów i wykonać naszą pracę rzetelnie. Dobry prawnik pomoże nam nie tylko w przygotowaniu samej oferty przetargowej, ale także zapewni poprawność dokumentów i umów, które będą nas obowiązywać w czasie realizacji zlecenia.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułRola opakowania w budowaniu świadomości marki
Następny artykułKiedy warto wypożyczyć wyjątkowy samochód?